Sağır ebeveyne sahip bireylerde (CODA) psikolojik sağlamlık, bağlanma stilleri ve özgecilik açısından incelenmesi
Investigation of psychological resilience, attachment styles and altruism in individuals with deaf parents (CODA)
- Tez No: 794038
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ELİÜŞÜK BÜLBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada CODA bireylerin psikolojik sağlamlıkları, bağlanma stilleri ve özgecilik arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada genel ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada,“KPSÖ”,“Kişilerarası İlişkilerde Bağlanma Stilleri Ölçeği”,“Özgecilik Ölçeği”ve araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2021-2022 yılları arasında Konya Sağırlar Derneği vasıtası ile ulaşılan 72 kadın 28 erkek toplam 100 Coda birey oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin analizinde t- testi ANOVA ve Pearson Momentler Çarpım Katsayısı istatistiksel analizleri kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre özgecilik ölçeği toplam puanında ve alt boyutlarda cinsiyete göre farklılaşma görülmezken erkeklerdeki güvenli bağlanma düzeyinin daha yüksek olduğu bulunmuştur. Algılanan ekonomik durum değişkeni ile psikolojik sağlamlık ve özgecilik arasında anlamlı bir fark bulunmazken bağlanma stilleri arasında anlamlı fark bulunmuştur. Çocukluğun kimle geçirildiği değişkeni ile psikolojik sağlamlık, özgecilik ve bağlanma stilleri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Araştırma sonuçlarında psikolojik sağlamlık toplam puanı ile kaygılı-saplantılı bağlanma arasında pozitif yönde, anlamlı ve zayıf bir ilişki bulunmuştur. Kaçıngan bağlanma ile psikolojik sağlamlık toplam puanı arasında pozitif yönde, anlamlı ve orta düzeyde bir ilişki bulunmuştur. Elde edilen sonuçlara ilişkin önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between psychological resilience, attachment styles and altruism of CODA individuals. The general relational screening model was used in the study. In the study,“KPSÖ”,“Attachment Styles in Interpersonal Relations Scale”,“Altruism Scale”and“Personal Information Form”developed by the researcher were used. The sample of the research consists of a total of 100 Coda individuals, 72 women and 28 men, reached through Konya Deaf Association between 2021-2022. In the analysis of the research data, t-test ANOVA and Pearson Product Moments Coefficient statistical analyzes were used. According to the results of the analysis, while there was no difference according to gender in the total score of the altruism scale and sub-dimensions, it was found that the secure attachment level was higher in males. While there was no significant difference between the perceived economic status variable and psychological resilience and altruism, a significant difference was found between attachment styles. There was no significant difference between the variable with whom childhood was spent and psychological resilience, altruism and attachment styles. In the results of the research, a positive, significant and weak relationship was found between the total score of psychological resilience and anxious-preoccupied attachment. A positive, significant and moderate correlation was found between avoidant attachment and total resilience score. Suggestions regarding the results obtained are given.