Rekabet kavramı bağlamında marka bilinirliği ve marka sadakati
Brand awareness and brand loyalty in the concept of competition
- Tez No: 794039
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı rekabet kavramı bağlamında marka bilinirliği ve marka sadakati kavramlarını ilgili literatür kapsamında incelemektir. Çalışma, rekabet, marka bilinirliği ve marka sadakati kavramlari arasındaki ilişkileri ortaya çıkarmak ve bu ilişkinin geliştirilmesi için öneriler sunmak üzere tasarlanmıştır. Çalışma sonucunda marka bilinirliği ve marka sadakati yüksek olan işletmelerin rekabet avantajı elde etme konusunda rakiplerine göre bir adım önce olduğu görüşüne varılmıştır. Bununla birlikte rekabet stratejilerini başarıyla uygulayan işletmelerin işletme performansının yükselmesiyle birlikte tüketicilerin nazarında bilinirliğinin arttığı ve bu durumun da sadakate yansıdığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the concepts of brand awareness and brand loyalty in the context of the concept of competition within the scope of the relevant literature. The study is designed to reveal the relationships between the concepts of competition, brand awareness and brand loyalty and to offer suggestions for improving this relationship. As a result of the study, it was concluded that companies with high brand awareness and brand loyalty are one step ahead of their competitors in gaining competitive advantage. In addition, it is seen that the awareness of the consumers in the eyes of the consumers increases with the increase in the business performance of the enterprises that successfully implement the competitive strategies, and this situation is reflected in the loyalty.