Silis dumanı içeren harçlarda alkali-silika reaksiyonunun deneysel olarak değerlendirilmesi
Experimental evaluation of alkali-silica reaction in mortars containing silica fume
  1. Tez No: 794050
  2. Yazar: ÇİĞDEM ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR ERDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez çalışmasında alkali-silika reaksiyonu nedeniyle betonda meydana gelen genleşmeyi önlemede silis dumanının etkisi araştırılmıştır. Deneysel çalışmada ASTM C1260 hızlandırılmış harç çubuk deney yöntemi kullanılmıştır. Bunun için öncelikle Doğu Karadeniz Bölgesinde farklı yörelerden temin edilen agregalar üzerinde ön deneyler gerçekleştirilmiştir. Bu şekilde ilgili standart uyarınca alkali-silika reaksiyonu itibariyle en reaktif olarak değerlendirilen agrega tespit edilerek deneysel çalışmada bu agrega kullanılmıştır. Alkali-silika reaksiyonuna bağlı olarak meydana gelen genleşmeyi önlemek amacıyla silis dumanı çimento yerine belli oranlarda ikame edilerek harç karışımlar üretilmiştir. Bu üretimlerde silis dumanı çimento yerine ağırlıkça %5, %10, %15 ve %20 oranlarında ikame edilmiştir. Periyodik olarak yapılan ölçümler neticesinde silis dumanı ikameli harç numunelerin genleşmesi silis dumanı içermeyen referans numunesiyle karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Gerçekleştirilen deneysel çalışma ile silis dumanı ikamesinin alkali-silika kaynaklı genleşmeyi önlemede olumlu etkisi açıkça görülmektedir. Bu etkinin özellikle silis dumanı ikame oranı %10 ve üzeri olması durumunda çok daha belirgin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of silica fume on preventing expansion in concrete due to alkali-silica reaction (ASR) was investigated. ASTM C1260 accelerated mortar bar test method was used in the experimental study. For this purpose, preliminary experiments were carried out on aggregates obtained from different locations in the Eastern Black Sea Region. In this way, the aggregate that was evaluated as the most reactive in terms of alkali-silica reaction in accordance with the relevant standard was determined and this aggregate was used in the experimental study. Mortar mixtures were produced by substituting silica fume in certain proportions instead of cement in order to prevent expansion due to ASR. In these productions, silica fume has been substituted for cement at 5%, 10%, 15% and 20% by weight. As a result of the periodic measurements, the expansion of the silica fume-replaced mortar samples was evaluated in comparison with the reference sample that did not contain silica fume. With the experimental study carried out, the positive effect of silica fume substitution in preventing expansion caused by alkali-silica reaction is clearly seen. It has been determined that this effect is much more pronounced, especially when the silica fume substitution ratio is 10% and above.