تفسير القرآن' للمصري شمس الدين محمد الشافعي: ( من اول سورة الفرقان الى نهاية سورة النمل ) دراسة و تحقيق
El-Mısrî Şems Aldin Muhammed eş-Şâfiî'nin 'Tefsîru'l-Kur'ân' isimli elyazmasını tahkik ve inceleme (Furkan Suresini başından Neml suresinin sonuna kadar)
- Tez No: 794056
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULSALAM YOUSUF ESSA AL-YAGOOB
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Nadir bilimsel konulardan biri araştırma ilgisiydi Kur'an-ı Kerim'in tefsiridir O şemsü'd-Dîn Muhammed elmısrî şâfiî t.798 sonrasi Furkan Suresi'nin başından itibaren Neml Suresi'nin sonuna kadar Kitap, ayetlerin anlamlarının bir açıklamasını içerir. Kelime dağarcığı dile göre gösterilir Müfessirlerin sözlerinden mana açıktır Bölümler içerir Dilbilgisi fıkhı inancı Yazar bunu Arapların sözlerinde, şiirinde ve nesirinde bulmuştur Ve bunu Fakihler'in sözlerinde buldu Yazar ayetleri bir surede açıklamıştır. Açıklamak dışında tek bir cümle ya da kelime bırakmadı İniş sebepleri ve uygun ayetler ile ilgilindi Özellikle olay ve kişilerle ilgili ayetler Kuran sureleri, Medine ve Mekke ile ilgilindi Bazı terimleri de açıkladı Yazar araştırmasını üç bölüme ayırdı Birinci bölüm yazarın hayatı Adı ve soyadı onun ailesi Onun bilgi talebi ğretmenleri onun öğrencileri Yazıları ikinci bölüm onun bilimsel yöntemi Kaynaklarının isimleri Kitaplar ve sahipleri İfadelerin belgelenmesi Terimlerin açıklaması üçüncü bölüm kitaptır. Sonunda Sonuç ve sonuçlar En önemli sonuçlardan biri Kuran Mucizesi çıklaması,ve ayetlerin tefsiri,Ve bilimlerin çokluğu ve kaynakların bolluğu ve kiraatın varlığı ve her şeyin ilahı olan Allah'a şükürler olsun .
Özet (Çeviri)
The research dealt with one of the rare scientific treasures, which is“The Interpretation of the Great Qur'an”by a scholar of the ninth century AH, Shams al-Din Muhammad al-Masri al-Shafi'i (d. after 897), from (the beginning of Surat al-Furqan to the end of Surat al-Naml) as a study and investigation. The book included an explanation of the meanings of the verses, either by clarifying the vocabulary through the language, or clarifying the meaning in general through the sayings of the commentators. The author followed an approach based on commenting on the verses in a single surah, so he does not leave a sentence or an individual without commenting on it. Some terms as they appear, and take care of the readings in their places, frequent and abnormal ones as well. The researcher divided the research into three chapters: In the first chapter, the author's personal life, his name, lineage, surname, nickname, family, and upbringing, was introduced, and the author's scholarly life, his request for knowledge, his sheikhs and students, his scholarly standing, and his effects. Inference, as he clarified the names of its sources and resources, the advantages of its method and the most important drawbacks. In the investigation and commentary, he used a method that relied on documenting the sayings, returning them to their context, translating the media, defining terms and doctrines, and clarifying what might be suspected by readers and researchers. The third and final chapter included the investigator book. Then, at the end of the research, the researcher included a conclusion explaining his findings. Among the most prominent of these results is that the author prevailed in his method of interpretation by tradition, and he cared about the Qur'anic context, especially those that were not explained by other scholars and commentators, keen to clarify the Qur'anic miracle, and he also cared about abnormal and frequent Qur'anic readings, and he combined different sciences in discerning and clarifying the meanings of the verses, and his sources were diverse and abundant. . Praise be to God, who is righteous praise.