السرد في روايتي (الطاطران، على فراش الموز) لعبد الستار ناصر
Abd al-Settar Nasır'ın romanındaki (Al-Tatran, muz yatağında) anlatım mekanizmaları
  1. Tez No: 794057
  2. Yazar: ABDULKAREEM ALİ MOHAMMED SABAAWİ SABAAWI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ Kutaiba FARHAT​
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırma, et-Tâtârân ve alâ Firâşi'l-mûz (Muz Yatağında) isimli romandaki anlatım unsurlarını ortaya çıkarmayı hedeflemektedir. Yazar Abdussettâr Nâzır, bu iki romanında Bağdat'ta katlanmak zorunda kaldığı ızdırabın aşamalarını anlatmıştır. Sonra birçok ülke gezerken bu ızdırap daha da artmıştır. Yabancılaşmanın acısı arttıkça yazar, çektiği sıkıntıları bu iki roman vasıtasıyla dile getirmiştir. Bu iki romanda güzel ülkelerde yaşasa da kendi vatanından uzakta olan insanın bir müddet sonra aile ve arkadaşlarından uzak olmanın ızdırabıyla baş başa kaldığı anlatılmıştır. Bu araştırma esnasında romandaki olayların sıralamalarını anlatmak kastıyla yazma sanatını araştıran, akademik bir şekilde yazma sanatını konu edinen, vasıf ve edebî analiz olarak işleyen betimleyici analitik yöntemi kullandım. Bundan ötürü araştırmayı üç bölüme ayırdım. Araştırmada bölümlere başlamadan önce bir giriş ve bölümlerden sonra ulaşılan önemli sonuçların paylaşıldığı bir de sonuç yer almaktadır. Araştırmanın sonunda ise kaynakça bulunmaktadır. Giriş bölümünde serd (anlatım üslubu) kavramının lügat ve istılâhî manası açıklanmış, yazarın hayatı ve kitabın baskıları hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde zaman ve mekân olmak üzere ikiye ayrılarak anlatım unsurlarının üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde anlatım perspektifi üzerinde durulmuş, anlatan ve bakış açısı yönüyle ikiye ayrılmıştır. Üçüncü bölümde ise tasvir ve konuşma olmak üzere anlatım araçlarının üzerinde durulmuştur. Araştırmada elde edilen sonuçların önemlileri şunlardır: Anlatı zamanı, romanın temel bir unsurudur. Bu durum olayı ve hareketini sunarken anlatım tekniklerinin nasıl ele alındığını ortaya koyan roman metinlerinin ele alındığı analizlerle ortaya çıkmıştır. Romanda anlatım üslubunu güçlendirmek için diyalog tekniği kullanılmıştır. Böylece hem diyalog hem de anlatım tekniğinin hâricî ve dâhilî iki unsuruyla konuşmanın genel yapısını kapsaması sağlanmıştır. Îmâ ve telkin yoluyla hâricî; karakterlerin duyguları ve psikolojik durumlarıyla da dâhilî yön ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to identify the element of narration in my novel (Al-Tatran, Ala Firash Al-Mauz), as the writer Abdul Sattar Al-Nasser excelled, through these two novels, in summarizing the course of the suffering he was living in Baghdad, and then that suffering developed when he moved between many countries, as he tasted the bitterness of alienation, So he resorted to compiling his suffering in these two novels, trying to explain that despite the beautiful beginnings that a person may live far from his homeland, he will be shocked after a while by the wall of alienation and distance from family and friends. During this research, I followed the methodology of descriptive analysis that searches for the art of writing. It deals with it academically, presenting it and treating it with a description and literary analysis to narrate the course of events in the novel, and the study came accordingly with three chapters, preceded by an introduction and followed by results of the most important findings of the study, then a list of sources and references. And the second requirement dealt with the writer's life, while the third demanded the writer's printed publications. (narrative vision), and it also included two chapters, the first (the narrator), the second (the vision), and finally the third chapter, which dealt with (the two means of narration), with two chapters: (description) and (dialogue), after which we reached results, the most important of which is: time .The narrative is an essential component, and this appeared through the analysis that dealt with the texts of the novel, which revealed how the narration techniques were dealt with, as they present the event and its movement, and the dialogue technique was employed in the novel, reinforcing the narration technique, to be the general form of dialogue in its two parts, external and internal, external through the means of insinuation and suggestion , and the internal through the personal emotions and psychological state