Kaynaştırma uygulaması yapılan bir sınıfta okuma yazma becerilerinin sınıf içi yardımla iyileştirilmesi
Improvement of reading and writıng skills in an inclusive education class with in-class assistance
  1. Tez No: 794055
  2. Yazar: DAMLA ALTIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN ÇOLAK, PROF. DR. ATİLLA CAVKAYTAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zihinsel Engelliler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 348
Özet
Bu araştırmanın amacı, kaynaştırma uygulaması yapılan ilkokul birinci sınıfta hafif düzeyde zihin yetersizliği olan bir öğrenciye Türkçe dersinde okuma yazma becerilerinin sınıf içi yardımın bir öğreten bir yardımcı öğretim modeliyle iyileştirilmesi sürecinin ortaya konmasıdır. Araştırmanın katılımcıları uygulamanın gerçekleştirildiği sınıftaki hafif düzeyde zihin yetersizliği olan odak öğrenci, odak öğrencinin annesi, sınıftaki diğer öğrenciler, sınıf öğretmeni, geçerlik komitesi üyeleri, tez izleme komitesi üyeleri ve araştırmacıdır. Eylem araştırmasıyla desenlenen araştırma“Durum Saptama”,“Uygulama”ve“Uygulama Sonrası Süreç”olarak üç aşamada gerçekleştirilmiştir. Durum saptama sürecinde odak öğrencinin okuma yazma performansıyla Türkçe dersinde gereksinim duyduğu desteklerin mevcut Türkçe akışında nasıl sunulabileceği belirlenmiştir. Uygulama sürecinde odak öğrenciye Türkçe derslerinde okuma yazma çalışmalarında ihtiyaç duyduğu sınıf içi yardımlara yönelik eylem planları hazırlanarak uygulanmış, süreç içinde uygulamaya ilişkin iyileştirmeler gerçekleştirilmiştir. Bu süreçte uygulamanın ilk aşamasında sınıf içi yardımların ne düzeyde sunulacağını belirlemeye yönelik eylemler gerçekleştirilmiştir. İkinci aşamasında sınıf içi yardımlar okuma yazma çalışmalarında odak öğrenci ağırlıklı şekilde sunulmuş, süreç içinde karşılaşılan sorunlara yönelik eylemler gerçekleştirilmiştir. Üçüncü aşamasında ise sınıf içi yardımların geri çekilme sürecine yönelik eylemler gerçekleştirilmiştir. Uygulama sürecinin sonunda odak öğrencinin okuma yazma becerilerinde artış gözlemlenmiştir. Ayrıca uygulama sürecinin paydaşları araştırmaya ilişkin olumlu yönde görüş bildirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to present the process of improving the reading and writing skills of a student with mild intellectual disability in an elementary school 1st grade inclusion class via one teach-one assist model. The participants of the study include the focus student with mild intellectual disability, the student's mother, other students in the class, the class teacher, the members of the validity committee, the members of thesis monitoring committee, and the researcher. This is an action research study carried out in three stages:“identifying the situation”,“implementation”, and“monitoring process”. The stage of identifying the situation involved determining the focus student's reading-writing performance as well as how the support needed by the focus student could be incorporated in the current Turkish lesson flow. The implementation stage covered the preparation and implementation of action plans for in-class assistance that the focus student needed through reading and writing activities in Turkish lessons, with the improvements also made during implementation. In this process, first, actions were taken to determine the extent to which the in-class assistance would be offered. Then, in the second step, in-class assistance was offered, predominantly to the focus student through reading and writing activities, and actions were taken to address the problems encountered in the process. The third step involved the actions that were taken for the withdrawal of in-class assistance. At the end of the implementation, an improvement was observed in the reading and writing skills of the focus student. Moreover, the stakeholders of the study expressed positive views on the research.