Güneş enerji santrali işletmelerinde SWOT analizi uygulaması: Buharkent Belediyesi örneği
SWOT analysis application in solar power plant operations: The example of Buharkent Municipality
- Tez No: 794088
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILMAZ ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın temel amacı yenilenebilir enerji kaynaklarının, yerel yönetimler için swot analizi ve finansal analizi uygulanarak karlılık potansiyelini ve sosyal faydasını ortaya çıkarmaktır. Dünya'nın en önemli sorunlarından biri olan iklim değişikliğinin önlenebilmesi için yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelim hız kazanmıştır. Yenilenebilir enerji kaynaklarına olan yatırımın artmasındaki sebeplerden biri de ülkelerin enerji arz güvenliğidir. Ülkeler arasındaki siyasi krizlerde tehdit olarak kullanılabilen enerji arzı ekonomik olarak ülkeleri doğrudan etkileyebilmektedir. Bu sebeple yeni enerji kaynakları arayışı artmıştır. Türkiye enerji olarak dışa bağımlı bir ülke olup ekonomik anlamda bir yük ile karşı karşıyadır. Enerji ithalatı dış ticari dengede önemli bir yük olduğundan ve temiz enerji olması sebebiyle yenilenebilir enerji kaynaklarına son yıllarda yönelim artmıştır. Ülkemiz coğrafi konumu ve yapısı itibarı ile enerji potansiyeli yüksek olup bu potansiyel maksimize edildiğinde dışa bağımlılığı azaltıp büyük katkı sağlayacaktır. Yerel yönetimlerde bütçede nakit arttırıcı faaliyetler aynı oranda hizmeti de dolayısı ile refahı da arttıracağından yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım sosyal refahın yanında ülke dış ticareti ve enerji arz güvenliği açısından fayda sağlayacaktır. ANAHTAR KELİMELER: Buharkent Belediyesi, Güneş Enerjisi, SWOT analizi, Yenilenebilir enerji kaynakları,
Özet (Çeviri)
In order to prevent climate change, which is one of the most important problems of the world, the orientation towards renewable energy sources has accelerated. One of the reasons for the increase in investment in renewable energy sources is the energy supply security of the countries. Energy supply, which can be used as a threat in political crises between countries, can directly affect countries economically. For this reason, the search for new energy sources has increased. Turkey is a foreign-dependent country in terms of energy and is faced with an economic burden. Since energy imports are an important burden in the foreign trade balance and it is clean energy, the orientation towards renewable energy sources has increased in recent years. Our country has a high energy potential due to its geographical location and structure, and when this potential is maximized, it will reduce foreign dependency and make a great contribution. Since cash-increasing activities in the budget in local governments will increase the service and therefore the welfare at the same rate, investment in renewable energy resources will provide benefits in terms of foreign trade and energy supply security of the country as well as social welfare. In this study, it has been tried to explain that renewable energy investment in local governments is quite profitable, and the profitability of the investment is tried to be explained with financial and SWOT analyzes. KEY WORDS: Buharkent Municipality, Renewable energy sources, Solar Energy, SWOT analysis.