Kanser hastalarının kötü haber alma durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of breaking bad news status of cancer patients
- Tez No: 794113
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNDER SEZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Kötü haber verme hekimliğin birçok döneminde, altından kalkması güç, hekimi ve hastayı psikolojik, fiziksel ve duygusal anlamda zorlayan, doğru yapılmadığında hasta-hekim ilişkisini ve tedaviye uyumu bozan bir görev olarak karşımıza çıkmaktadır. Hekimliğin en zor görevlerinden olan kötü haber verme hakkında tıp fakültesinde yeterince eğitim verilmemektedir. Çalışmamızda kanser hastalarının kötü haber alma durumlarını inceleyerek kötü haberin nasıl, ne kadar sürede, nasıl bir ortamda söylendiğini ve hastaların neler hissettiklerini, hastalara SPIKES protokolüne göre ne kadar uyumlu şekilde kötü haber verildiğini incelemeyi planladık. Böylece kötü haber verilirken hastayı ve hastanın psikolojisini nelerin etkileyebileceğini ve hekim olarak nelerin farklı yapılabileceğini ortaya koymaya çalıştık. Çalışmamız Trakya Üniversitesi Balkan Onkoloji Hastanesi servis, poliklinik ve ayaktan kemoterapi ünitesinde, daha önce kanser tanısı almış 351 hasta ile yüz yüze görüşülerek yapılmıştır. Katılımcılara 9'u sosyodemografik olmak üzere toplam 42 soru sorulmuştur. Katılımcıların %46,4'ü erkek, %53,6'sı kadın olmakla birlikte, katılımcıların yaş ortalaması 58,09±11,84 olarak saptanmıştır. Katılımcıların %29,9'u kötü haberi veren hekimin kendini tanıtmadığını, %22,2'si hekimin tanı tedavi ve yan etkiler hakkında bilgi vermediğini, %32,2'si kötü haberi aldıkları görüşmenin 10 dakikadan kısa sürdüğünü belirtmiştir. Katılımcıların %44,7'si kötü haber verilirken hekimin kendisine davrandığından daha yakın davranmasını istediklerini belirtmiştir. Çalışmamızda SPIKES protokolüne göre hastaların kötü haber alma durumları incelendiğinde, protokole uygun davranışların oranı maddelere göre %60-80 arasında seyretmektedir. Hekimlere etkin iletişim ve kötü haber verme üzerine eğitimler verilmesi ile bu oranın yükseltilmesi, hastaların kötü haberi daha uygun koşullarda alması demektir. Daha iyi koşullarda alınan kötü haber hastanın biyopsikososyal olarak iyilik halinin devam edebilmesini sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Giving bad news is a task that is difficult to overcome in many periods of medicine, that puts psychological, physical and emotional strain on the physician and the patient, and that disrupts the patient-physician relationship and compliance with treatment when not done correctly. There is not enough education about giving bad news, which is one of the most difficult tasks of medicine, in medical schools. In our study, we planned to examine the situation of cancer patients receiving bad news, how, how long, in what kind of environment the bad news was told, how the patients felt, and how harmoniously the bad news was given to the patients according to the SPIKES protocol. Thus, we tried to reveal what can affect the patient and the patient's psychology while giving bad news and what can be done differently as a physician. Our study was conducted between July 1 and September 30, 2022, through face-to-face interviews with 351 patients previously diagnosed with cancer in the ward, outpatient clinic and outpatient chemotherapy unit of Trakya University Balkan Oncology Hospital. A total of 42 questions, 9 of which were sociodemographic, were asked to the participants. Of the 351 participants, 46.4% were male and 53.6% were female, and the mean age of the participants was 58.09±11.84 years. 29.9% of the participants stated that the physician who gave the bad news did not introduce himself/herself, 22.2% stated that the physician did not provide information about the diagnosis, treatment and side effects, and 32.2% stated that the interview in which they received the bad news lasted less than 10 minutes. 44.7% of the participants stated that they wanted the physician to treat them more closely than he/she treated them when they were given bad news. In our study, when the patient's status of receiving bad news according to the SPIKES protocol was examined, the rate of behaviors in accordance with the protocol was between 60-80% according to the items. Increasing this rate by providing training to physicians on effective communication and giving bad news means that patients receive bad news under more favorable conditions. Bad news received under better conditions ensures that the patient can continue his/her biopsychosocial well-being.