Akut miyokard infarktüsü geçiren yoğun bakım hastalarında çevresel stresörlerin uyku kalitesini etkileme düzeyi
Effect of environmental stressors on SLEEP quality in intensive care patients with acute myocardial infarction
- Tez No: 794112
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY ENÇ, DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVDA TÜREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu çalışma akut miyokard infarktüsü(AMI) geçiren yoğun bakım hastalarında çevresel faktörlerin uyku kalitesini etkileme düzeyinin incelenmesi amacıyla yapıldı. Yöntem: Çalışma Ağustos 2022- Şubat 2023 tarihleri arasında İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi Mehmet Akif Ersoy Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Koroner Yoğun Bakım Ünitesi'nde yatan araştırmaya alınma ölçütlerine uyan 145 hasta ile gerçekleştirildi. Araştırma verileri; Veri Toplama Formu, Yoğun Bakım Ünitesinde Çevresel Stresörler Ölçeği(YBSÇÖ) ve Richards-Campbell Uyku Ölçeği(RCSQ) kullanılarak toplandı. İki grubun sayısal verileri arasındaki farkın analizinde veriler normal dağılıma uyduğu durumda Independent Samples t test (Bağımsız İki Örneklem t Testi), uymadığı durumda Mann-Whitney U Testi kullanıldı. Sayısal veriler arasındaki ilişkiler non-parametrik Spearman Korelasyon Testi ile değerlendirildi. Bulgular: Araştırmaya katılan hastaların %76,6'sını erkekler oluştururken, hastaların yaş ortalaması 58,27±11,34 (17-82) olarak belirlendi. YBÇSÖ toplam puan ortalaması 94,17±24,36 (51-161) iken, RCSQ'nun toplam puan ortalamasının 250,52±113,92(5-490) olduğu sonucuna ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to investigate the level of environmental factors affecting sleep quality in intensive care patients with acute myocardial infarction (AMI). Method: The study was carried out with 145 patients who met the inclusion criteria of the Istanbul Health Sciences University Mehmet Akif Ersoy Cardiovascular Surgery Training and Research Hospital Coronary Intensive Care Unit between August 2022 and February 2023. Research data; Data Collection Form was collected in the Intensive Care Unit using the Environmental Stressors Scale (YBSÇS) and the Richards-Campbell Sleep Questionnaire (RCSQ). In the analysis of the difference between the numerical data of the two groups, the Independent Samples t-test was used when the data conformed to the normal distribution, and the Mann-Whitney U-Test was used when they did not. Relationships between numerical data were evaluated with the non-parametric Spearman Correlation Test. Results : While 76.6% of the patients participating in the study were men, the mean age of the patients was 58.27±11.34 (17-82). It was concluded that while the total mean score of YBSÇÖ was 94.17±24.36 (51-161), the mean total score of RCSQ was 250.52±113.92 (5-490).