İdari kolluğun önleyici arama yetkisi ve kapsamı
The authority and scope of preventive search of the administrative
- Tez No: 794138
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT EYÜP ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Devlet yasama, yürütme ve yargı organları vasıtası ile görevlerini yerine getirmektedir. İdare, yürütme organı içerisinde yer alır ve kamu yararını gerçekleştirmek için kamu düzenini sağlamakla ödevlidir. İdare bunu sağlamak için birçok araca sahiptir. Bu tezde idare, kolluk, kamu düzeni kavramlarından genel hatları ile bahsedildikten sonra idarenin kamu düzenini sağlamak için kullandığı araçlardan birisi olan arama tedbiri ve daha özelde önleme araması ele alınacaktır. Arama ve önleme araması kavramları, hukuki niteliği, mevzuattaki düzenlemeler, önleme aramasının konusu, icrası, önleme araması yapılabilecek yerler, önleme aramasının zamanı, bu aramaya tabi olabilecek kişiler, önleme araması kararı ve icrası konuları üzerinde durulacaktır. Son olarak hukuka aykırı önleme aramasının sonuçları ve önleme aramasının ele alındığı Yargıtay kararları ile Anayasa Mahkemesi kararları ele alınarak sonuca varılacaktır.
Özet (Çeviri)
The state fulfills its duties through legislative, executive and judicial bodies. The administration is located within the executive branch and is responsible for ensuring public order in order to realize the public interest. The administration has many tools to ensure this. In this thesis, after the concepts of administration, law enforcement, public order are mentioned in general terms, the search measure, which is one of the tools used by the administration to ensure public order, and decisively the prevention search will be discussed. The concepts of search and prevention search, its legal nature, regulations in legislation, subject of prevention search, execution of the prevention search, places where prevention search can be performed, time of prevention search, people who may be subject to this search, the issues of the decision and execution of the prevention search will be discussed. Finally, the results of the unlawful prevention search and the decisions of the Court of Cassation and the decisions of the Constitutional Court, in which the prevention search is addressed, will be concluded by considering.