Instagram'da beden imgesi: Fitspiration etkisi
Body image on Instagram: 'Fitspiration' effect
  1. Tez No: 794139
  2. Yazar: İLDENİZ KESKİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Sosyal medyada platformlarında takipçileri aşırı kaslı bedenlere, kilo vermeye veya aşırı miktarda spor yapmaya yönlendirmeye“fitspiration”denmektedir. Kelime İngilizce ideal beden anlamına gelen“fit”ve ilham anlamındaki“inspiration”kelimelerinin bir araya getirilmesi ile üretilmiştir. Sosyal medyada insanları kaslı bedenlere, kilo vermeye veya aşırı miktarda spor yapmaya yönlendirmeye yönelik yapılan bu paylaşımlar belli etiketler ile paylaşılmakta ve kullanıcılar bu etiketler aracılığıyla paylaşımlara kolayca erişim sağlayabilmektedirler. Bireyleri anoreksiya nervoza hastalığına teşvik etmeleri sebebiyle 2012 yılında başta Twitter, Tumblr ve Instagram olmak üzere pek çok sosyal medya mecrasında bazı etiketlerin kullanımı ve bu tema ile paylaşım yapılması yasaklanmıştır. Kısıtlamalar sonrası fit yani sağlıklı olmayı hedeflediği algısı sebebiyle“fitspiration”etiketi ile paylaşım yapımı bir engele takılmamaktadır. Bu çalışmada en yaygın olarak kullanılan sosyal medya platformlarından biri olan Instagram platformunda“fitspiration”etiketi ile paylaşılmış görseller üzerinde bir inceleme yapılmış ve görseller eleştirel analiz yöntemi ile analiz edilip kategorize edilmiştir. Daha önce literatürde bu konu üzerine özellikle Türkçe dilinde fazla araştırma bulunmadığından bu çalışmanın literatüre bu bağlamda katkı sağlaması planlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Stimulating people to have extremely muscular bodies, lose weight or do extreme amounts of exercise is called“fitspiration”. This word is formed by the combination of two English words: fit and inspiration. Pictures stimulating people to have extremely muscular bodies, lose weight or do extreme amounts of exercise extremely thin bodies are posted with certain hashtags and users of social media can easily get access to these pictures with the help of these hashtags. Because of the reason that these pictures are encouraging people to have anorexia nervosa, using these types of hashtags and posting pictures in this concept were banned by the leading social media platforms such as Twitter, Tumblr and Instagram in 2012. After the restrictions, posting pictures with“fitspiration”hashtag was still allowed as this concept is considered to have a positive effect on people regarding getting fit bodies. In this study, visuals posted on Instagram with“fitspiration”hashtag are observed and categorized by critical analyze method. As very little previous research has been found on“fitspiration”effect, this study aims to have contibution in this regard.