Türk ceza hukukunda tehdit suçu
Threat crime in Turkish criminal law
- Tez No: 794141
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ARTUK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 313
Özet
Türk Ceza Kanunu'nda hürriyete karşı suçlardan birisi olarak düzenlenen tehdit, toplumda en sık karşılaşılan suçlardandır. Tehdit, mağdurun huzurunda sözle veya işaretle gerçekleştirilebileceği gibi yazılı da işlenebilmektedir. Mağdurun huzurunda sözle işlenen tehdidin ispatında güçlük bulunmaktadır. Bu yüzden sözle gerçekleştirilen tehditler teknolojinin gelişmesiyle birlikte genellikle ses kaydı vasıtasıyla ispatlanmaktadır. Tehdidin sağlık mesleği mensubuna ve kadına karşı işlenmesi gibi kanunda yapılan güncel değişikler, teknolojik gelişmeler dolayısıyla tehdidin sıklıkla internet mecrasında işlenmesi, tehdidin tamamlayıcı bir norm olması sebebiyle özellikle kanunda yer alan diğer suçlar ile arasındaki ilişki ve uygulamada Yargıtay'ın güncel kararları dikkate alındığında sistemli bir şekilde suçun incelenmesi ihtiyacı doğmuştur.
Özet (Çeviri)
The threat, which is organized as one of the crimes against freedom in the Turkish Penal Code, is one of the most common crimes in society. The threat can be carried out in the presence of the victim with words or by sign, as well as in writing. There is difficulty in proving the verbal threat in the presence of the victim. Therefore, verbal threats are usually proven through audio recording with the development of technology. Considering the current changes made in the law such as the processing of the threat against the health profession and women, the threat is frequently processed on the internet due to technological developments, the threat is a complementary norm, especially the relationship between other crimes in the law and the current decisions of the Supreme Court in practice, there was a need for a systematic investigation of the crime.