Kadın cinayetlerinin kadınlar üzerindeki etkisi: Travma, cinsiyetçilik ve duygulanım ekseninde deneysel bir çalışma
The effect of femicides on women: An experimental study on the axis of trauma gender and affect
- Tez No: 794140
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇEN DUYMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Araştırmanın amacı kadın cinayetlerinin kadınları travma, cinsiyetçilik ve duygulanım ekseninde nasıl etkilediğini deneysel bir yöntemle ortaya koymaktır. Bu doğrultuda araştırmaya 18-35 yaş arası 96 kadın katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcılar laboratuvar ortamında Travma Sonrası Stres Bozukluğu Kontrol Listesi (TSSBKL), çelişik duygulu cinsiyetçilik (ÇDCÖ), durumluk öfke (DÖÖ), Pozitif ve negatif duygu ölçeğini doldurmuştur (PANAS). 48 saat ardından katılımcılar yeniden laboratuvar ortamına gelmiş, kadın cinayetlerine yönelik bir videoya maruz bırakılmıştır. Videonun hemen ardından katılımcılar yeniden TSSBKL, ÇDCÖ, DÖÖ ve PANAS ölçeklerini doldurmuştur. Ön test son test ölçümü alındığından araştırmada bağımlı gruplar için t test analizi kullanılmıştır. Bulgulara göre videodan sonra katılımcıların korumacı cinsiyetçilik, durumluk öfke, negatif duygu puanları artmıştır. Düşmanca cinsiyetçilik ve pozitif duygu puanları azalmıştır. Travma sonrası stres bozukluğu düzeylerinde herhangi bir değişim gözlenmemiştir. Öfke ve negatif duygulanım kadın hareketine yönelmede önemli bir itici güç olduğundan araştırmadaki kadınların kadın hareketine yönelmeye açık hale geldiği söylenebilir. Sonuç olarak kadın cinayetlerinin medyada daha çok yer alması kadınların güçlenmesi ve birbirlerine destek olması için önemli bulunmuştur. Bulgular alan yazını çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to reveal experimentally how femicide affects women on the axis of trauma, gender, and affect. Accordingly, 96 female participants between the ages of 18 and 35 were included in the study. The participants completed the Post Traumatic Stress Disorder Checklist (PTSDC), the Ambivalent Sexism Inventory (ASI), the State Anger Scale (SAS), and the Positive and Negative Affect Scale in the laboratory. After 48 hours, the participants came back to the laboratory and were exposed to a video about femicides. After the intervention, the participants completed the same scales: PTSDC, ASI, SAS, and PANAS. Paired sample T-test analyses were conducted in order to see the possible effects of the video in accordance with pretest-posttest design. According to the findings, it was observed that the participants' benevolent sexism, state anger, and negative emotion scores increased significantly after the video intervention whereas positive emotion and hostile sexism scores decreased. On the other hand, no change was observed in trauma scores. It can be assumed that anger and negative affect have a catalyzing role for women to lean towards the women' movement peeling off from their traditional gender roles. In conclusion, making femicides more coverage in the media may lead women to empowerment and in-group support. Findings were discussed in accordance with existing literature.