Betonarme yüksek kiriş üzerinde bir sentez çalışması ve betonarme yüksek kirişli yapının yatay yükler altında davranışlarının incelenmesi
A synthesis study on concrete-filled deep beam and investigation of the behavior of concrete-filled deep beam structures under horizontal loads
- Tez No: 794155
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN HÜSEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Yüksek kirişler, açıklığın derinliğine oranı (l⁄h_k ) çok küçük olan derin kirişlerdir. Betonarme yüksek üzerine bir sentez çalışması yapmak ve bu sentez çalışması ışığında betonarme yüksek kirişli yapının yatay yük etkisi altındaki davranışları incelemek amacıyla gerçekleştirilen bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde; yüksek kirişler hakkında genel bilgiler, uygulama alanları, çözüm yöntemleri, yüksek kirişle ilgili önceden yapılan bazı çalışmalar ve bu çalışmanın amacı ve kapsamı verilmiştir. İkinci bölümünde; Yatay yükler altında betonarme yüksek kirişin davranışını inceleyebilmek amacıyla yüksek kirişli ve yüksek kirişsiz dört farkı model oluşturulmuştur. Sap2000 programında“Mod Birleştirme Yöntemi”ile modellerin yapısal çözümlemesi yapılmıştır. Üçüncü bölümünde; yapısal çözümlemeden elde edilen periyot değerleri, mod şekilleri, modal yük katılım oranları, kat deplasmanları, kat kesme kuvvetleri ve taban kesme kuvvetleri incelenmiş ve bulunan değerler karşılaştırılmıştır. Dördüncü bölümünde ise, tüm incelemeler ve değerlendirmeler doğrultusunda çalışmadan çıkartılabilecek sonuçlar ve öneriler verilmiştir. Yapılan çalışmalardan, yapıda yüksek kiriş kullanımının periyot değerlerini ve deplasman değerlerini azalttığı fakat kat kesme kuvveti ve dolayısıyla da taban kesme kuvveti değerlerini artırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Deep beams are deep beams with a very small depth-to-span ratio .The present study aims to conduct a synthesis analysis of concrete-filled deep beams and to investigate the behavior of these structures under horizontal loadings. The study is structured into four sections. The first section provides an overview of deep beams, including their areas of application, solution methods, and previous research on the subject. The second section presents the creation of four different models with and without high beams to examine their behavior under horizontal loads. These models were analyzed using the“Model Combination Method”in SAP2000. The third section comprises a comprehensive analysis of the period values, mode shapes, modal load participation ratios, relative floor displacement, floor shear forces, and base shear forces obtained from the structural analysis. The fourth section summarizes the findings and presents recommendations based on the analyses and evaluations performed in the study. The results of the present study indicate that the incorporation of high beams in a structure leads to a decrease in period values and displacement values, but an increase in the base shear forces.