Grafik tasarım alanında etkileşimli tasarımlar ve etkileşimli e-kapak tasarımı uygulama örneği
Interactive designs in the field of graphic design and interactive e-cover design application example
  1. Tez No: 794184
  2. Yazar: YASEMİN KAYABAŞI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN ZOR
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bilgi teknolojilerinin hızlı gelişimiyle birlikte, günümüz iletişim ve bilgi aktarım biçimleri değişikliğe uğramıştır. Bu iletişim biçimlerinin ortaya çıkmasına ve yaygınlaşmasına elektronik ortam öncülük etmektedir. Bu araştırmada teknolojinin ve çoklu medya biçimlerinin bir getirisi olan etkileşim kavramından yola çıkılarak grafik tasarım alanında etkileşimli tasarımlar, elektronik yayıncılık özelinde etkileşimli e-kitaplar ile tezin başlığını ve önermesini oluşturan etkileşimli e-kapak tasarımı üzerine odaklanılmaktadır. Araştırma kapsamında yapılan incelemelerde okul öncesi çocuklar için hazırlanmış olan çoğu etkileşimli e-kitap kapak tasarımlarının yeterince etkileşime sahip olmadığı, kapak tasarımlarının menülerden oluşan arayüzler niteliğinde olduğu görülmüştür. Çeşitli yayınevleri tarafından okul öncesi çocuklara yönelik hazırlanmış ve dijital ortamda kullanıma sunulmuş olan üç adet etkileşimli e-kitap seçilerek bunlar için etkileşimli e-kapak tasarımı yapılmıştır. Tasarımları etkileşimli hale getirmek için HTML, CSS ve Javascript programlama dilleri kullanılmıştır. Okul öncesi çocuklar için yapılan etkileşimli e-kapak tasarımların amacına uygunluğu ve etkileşim açısından başarılı olup olmadığının tespitine yönelik bir ölçek hazırlanarak uzman akademisyenlerin değerlendirmelerine başvurulmuştur. Elde edilen veriler ışığında okul öncesi çocukların seviyesine uygun hem merak uyandıran hem de yaratıcılıklarını destekleyen bu etkileşimli e-kapak tasarımları amacına uygun olduğu ve etkileşim açısından başarılı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the rapid development of information technology, our modern ways of communication and information transfer have undergone changes. Electronic enviroment pioneers the emergence and becoming widespread of these communication ways. In this research, on the basis of interaction concept which is the outcome of technology and multiple media ways, interactive designs in graphic design field, interactive e-books specific to electronic publishing and interactive e-cover design, which forms the title and hypothesis of this thesis, are focused on. In the examinations carried out within the context of this research, it has been seen that most e-book cover designs, which are prepared for pre-school students, don't have enough interaction and cover designs are just the menus which are made up of interfaces. By choosing three interactive e-books ,which have been prepared and put into use in digital media by various publishers for preschool children, interactive e-cover design has been created for these e-books. In order to make designs more effective, HTML, CSS and Javascript programming languages have been used. By preparing a scale to determine the expediency of the interactive e-cover designs created for preschool children and whether they are successful in terms of interaction or not, expert academicians have been asked for their assessments. In the light of the data obtained, it has been concluded that these interactive e-cover designs ,which are both appropriate for children's level and engaging and support their creativity, are fit for the purpose and successful in terms of interaction.