Reading of Lynn Nottage's plays through the lens of affect theory
Lynn Nottage'in oyunlarinin duygulanim teorisi acisindan incelenmesi
  1. Tez No: 794200
  2. Yazar: DERYA TOSKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BEŞE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Hep aklın karşıtı gibi gösterilip, zayıflıkla eş değer görülen duygulanım sanılanın aksine geçmişten günümüze kadar insan yaşamının şekillenmesinde oldukça etkili olmuştur. Günümüzde pek çok disiplin duygulanım kavramı üzerine çalışmalarını yoğunlaştırarak, onun ne olduğunu ve neler yapabileceğini anlamaya çalışmaktadır. Biz de çalışmamızda duygulanım kavramının ne olduğundan ziyade neler yapabileceğini yansıtmaya çalıştık. Çalışma üç ana bölüm, giriş ve sonuç kısımlarından oluşmaktadır. İlk bölüm duygu, his ve duygulanım kavramlarının ne olduğuna kısaca değinmiş ve duygulanımın geçmişten günümüze nasıl algılandığının çerçevesini çizmiştir. İkinci bölümde edebiyat çalışmalarında duygulanım teorisinin uygulanmasında etkili olan Brian Massumi, Sara Ahmed ve Sianne Ngai'nin görüşlerine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise Lynn Nottage'in altı oyunu duygulanım teorisi ışığı altında analiz edilmiştir. Sonuç kısmında ise Lynn Nottage'in eserleri aracılığıyla duygulanımın kültürel, sosyal ve politik bağlamda insan hayatının şekillendirmesindeki etkisi gözler önüne serilmiştir.
Özet (Çeviri)
Affect, which is always shown as the opposite of reason and equated with weakness, has been quite influential in shaping human life, contrary to what has been believed so far. Today, many disciplines concentrate on the concept of affect, trying to understand what it is and what it can do. In our study, we tried to reflect on what the concept of affect can do rather than what it is. The study consists of three main chapters, introduction and a conclusion. The first chapter briefly touched on the concepts of emotion, feeling, and affect, and drew historical approaches to affect. The second chapter includes Explorations of Affect Theory in Literature by referring to Brian Massumi, Sara Ahmed, and Sianne Ngai, who were influential in applying the theory of affect in literary studies. In the third chapter, Lynn Nottage's six plays are analyzed in the light of the theory of affect. Through the plays of Lynn Nottage, the influences of affect in shaping human life in cultural, social, and political contexts have been revealed.