Görsel kültür unsurlarının kitle iletişim araçlarındaki temsiller üzerinden toplumsal hafızaya etkisi: 2. Abdülhamid örneği
The effect of visual culture elements on social memory through representations in mass media: The example of Abdulhamid the 2nd
  1. Tez No: 794201
  2. Yazar: TAŞKIN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Görsel kültür aracı olarak düşünülen medyadaki temsillerin, toplumsal hafıza ekseninde değerlendirildiği konulardan biri de tarihi yapımlardır. Bu yapımlar arasında televizyon dizileri de bulunmaktadır. Günümüzde oldukça arttığı gözlenen bu tür yapımların içerisinde yer alan Payitaht Abdülhamid dizisi çalışma çerçevesinde değerlendirilmiştir. Bu noktadan hareketle çalışmada bu dizi temsilinin belirlen kavramlar ekseninde içeriği ve paylaşımları ile toplumsal hafıza noktasındaki ilişkisinin tespiti amaçlanmıştır. Bu amaçla öncelikli olarak TRT' de yayınlanmakta olan ve mevcut politik yapı ile bütünleşik bir perspektifte yorumlanan Payitaht Abdülhamid dizisi incelen izleyicinin toplumsal hafızasında oluşturduğu etki ve kolektif belleğin inşa sürecindeki adımlarının yol haritası belirlenerek kuramsal kavramlar referans alınarak değerlendirmeye tabi tutulmaktadır Çalışmanın yöntem kısmını ve bulgularını oluşturan üçüncü bölümde ise ilgili literatür ortaya konulduktan sonra nitel araştırma yöntemlerinin birlikte kullanıldığı karma araştırma modeli çalışmayı zenginleştirmiştir. Bu noktadan hareketle uygulama sahasının çevrimiçi platformlar olması nedeni çalışmada netnografik bir analiz yapılmıştır. Ayrıca meta-sentez analiz ile elde edilen veriler fenomonolojik desenle açıklanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen 64 kod temalara dönüştürülmüş ve içerikler ile birlik yorumlanarak analiz edilmiştir. Sonuçta toplumsal hafıza ile medyadaki tarih temsillerin ilişkili olduğu varsayımına niteliksel bulgular noktasında varılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the subjects in which the representations in the media, which are considered as a visual culture tool, are evaluated on the axis of social memory, is historical productions. These productions also include television series. Payitaht Abdulhamid series, which is among these productions, which is increased considerably today, has been evaluated within the framework of the study. From this point of view, in this study, it is aimed to determine the relationship between the content and sharings of this series' representation in the axis of determined concepts and the point of social memory. For this purpose, the Payitaht Abdulhamid series, which is primarily broadcast on TRT and interpreted in an integrated perspective with the existing political structure, is evaluated with reference to theoretical concepts by determining the effect it creates on the social memory of the audience and the steps in the construction process of the collective memory. In the third part, which constitutes the method part and the findings of the study, after the relevant literature has been revealed, the mixed research model, in which qualitative research methods are used together, is used to enrich the study. From this point of view, a netnographic analysis was made in the study because the application area is online platforms. In addition, the data obtained by meta-synthesis analysis were explained with a phenomenological pattern. The 64 codes obtained as a result of the research were converted into themes and analyzed by interpreting the unity with the contents. As a result, the assumption that social memory is related to historical representations in the media has been reached at the point of qualitative findings.