Riemann manifoldlarında paralel vektör alanları
Parallel vector spaces on Riemannian manifolds
  1. Tez No: 794216
  2. Yazar: EMRAH BÖKE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT LİMONCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tezde türevlenebilir manifold tanımından sonra türevlenebilir eğriler yardımıyla tanjant vektör kavramı tanımlanmıştır. Kotanjant vektör, vektör alanı, 1-form ve tensör alanı gibi temel bazı kavramlar verilmiştir. Riemann manifoldların temel teoremi farklı bir biçimde ifade edilip sonrasında ispatlanmıştır. Riemann eğriliği, Ricci eğriliği ve skaler eğrilik tanımlanmıştır. Riemann manifoldlarında bazı diferansiyel operatörler verilmiştir. Killing ve Harmonik vektör alanlarının paralelliğini içeren iki teorem ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, after the definition of differentiable manifold, the tangent vector notion is defined via differentiable curves. It is given some basic notions such as cotangent vector, vector field, 1-form and tensor field. The fundamental theorem of Riemannian manifolds is differently reestablished and then it is proved. Riemannian curvature, Ricci curvature and scalar curvature are defined. Some differential operators are given in Riemannian manifolds Two theorems including parallelism of Killing vector fields and Harmonic vector fields are proved.