Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanısı almış çocukların ebeveynlerinin çocukluk çağı travmatik deneyimleri ile çocuklarındaki DEHB arasındaki ilişki
The relationship between parents' childhood traumatic experiences and their children diagnosed with attention deficiency and hyperactivity disorders
- Tez No: 794264
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHİR YEŞİLDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanısı almış 7-17 yaş aralığında çocukların ebeveynlerinin, çocukluk çağındaki travmatik deneyimlerinin kendi çocuklarındaki DEHB ile arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma İstanbul ilinde, 29 gönüllü ebeveynden oluşan örneklemle gerçekleştirilmiştir. Bu ebeveynlerin çocukları dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu kriterlerine göre tanı almıştır. Araştırmamızın amacı, ebeveynlerin çocukluk çağındaki travmatik deneyimlerinin onların çocuklarının yaşadığı dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu arasında bir ilişkinin olup olmadığını ölçmektir. Bu amaç dahilinde çalışmamızda, Çocukluk Çağı Ruhsal Travma ölçeği, Vanderbilt Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Aile Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Ayrıca araştırmada, katılımcıların kişisel bilgilerini öğrenmek amacıyla Sosyodemografik Bilgi Formu doldurulmuştur. Yapılan uygulamalardan elde edilen veriler SPSS programıyla değerlendirilerek istatistiki sonuçlar ortaya konmuştur. Araştırmamızın sonucunda, ebeveynlerin çocukluk çağı ruhsal travmatik deneyimleri ile çocuklarındaki DEHB arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the relationship between parents with traumatic childhood experiences and their children aged between 7-17 and were diagnosed with attention deficit and hyperactivity disorder (ADHD). The research was carried out in Istanbul province with a sample of 29 volunteer parents. The children of these parents were diagnosed according to the criteria of attention deficit and hyperactivity disorder. The purpose of our study was to measure whether there is a relationship between parents' childhood traumatic experiences and their children's attention deficit and hyperactivity disorder. In this study, Childhood Mental Trauma Scale, Vanderbilt Attention Deficit and Hyperactivity Disorder Family Assessment Scale were used. In addition, the Sociodemographic Information Form was filled in order to learn the personal information of the participants. As a result of the application, the data were determined with the SPSS program in order to gain statistical insight. As a result of our research, it can be stated that there is a relationship between adults with childhood mental traumatic experiences and ADHD in their own children.