Türkiye'de motosiklet turizmi: Özel motosiklet grupları örneği
Motorcycle tourism in Turkey: An example of special motorcycle groups
  1. Tez No: 794265
  2. Yazar: MEHMET PALTACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METE SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Alternatif turizmin önemi giderek artmakta ve çeşitli turistik ürünleri de beraberinde geliştirmektedir. Genel olarak farklılık gösteren turist profili ve kitle turizminin doğal, sosyal çevre üzerinde oluşturduğu olumsuz durumlar ortaya çıktığında, turizm olgusunda daima var olan risk etmenini en az düzeye indirerek, turizmin sürdürülebilirliğini etkin kılmak amacıyla kitlesel turizm açısından farklılık oluşturacak yeni turizm türleri geliştirilmeye başlanmıştır. Bu bağlamda birçok alternatif turizm çeşidi geliştirilmiştir. Bunlardan birisi de motosiklet turizmidir. Araştırmanın amacı, Türkiye'de motosiklet turizminin potansiyelini değerlendirmek ve motosiklet turizmi çerçevesinde özel motosiklet gruplarından Harley Davidson motosiklet grubunu incelemektir. Bunun yanı sıra Türkiye'deki motosiklet turizmi rotalarını belirlemektir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden olgubilim deseni kullanılmıştır. Veriler yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak Harley Davidson grubu üyesi 27 katılımcıdan dijital ortamda toplanmıştır. Elde edilen veriler MAXQDA 2018 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda Harley Davidson motosiklet grubu ile ilgili 13 ana kategori ve temalar belirlenmiştir. Ayrıca Türkiye'deki motosiklet turizmi rotaları tespit edilmiştir. Türkiye'de motosiklet turizminin henüz tam anlamıyla gelişmediği sonucuna ulaşılmış bu kapsamda sonuç bölümünde önerilere de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The importance of alternative tourism is increasing and developing various touristic products with it. When the generally different tourist profile and the negative situations caused by mass tourism on the natural and social environment arise, new types of tourism that will make a difference in terms of mass tourism have been started to be developed in order to minimize the risk factor that is always present in the tourism phenomenon and to make the sustainability of tourism effective. In this context, many alternative tourism types have been developed. One of them is motorcycle tourism. The aim of the research is to evaluate the potential of motorcycle tourism in Turkey and to examine the Harley Davidson motorcycle group, which is one of the private motorcycle groups, within the framework of motorcycle tourism. In addition to this, it is to determine the motorcycle tourism routes in Turkey. Phenomenology design, one of the qualitative research methods, was used in the research. Data were collected digitally from 27 participants of the Harley Davidson group using a semistructured interview form. The obtained data were analyzed using the MAXQDA 2018 program. As a result of the analysis, 13 main categories and themes related to the Harley Davidson motorcycle group were determined. In addition, motorcycle tourism routes have been determined in Turkey. It has been concluded that motorcycle tourism has not yet fully developed in Turkey, and in this context, suggestions are also included in the conclusion section.