Kompozit malzemeli zırhın tasarımı ve balistik davranışı simülasyon analizi
Design and ballistic behavior simulation analysis of composite material armor
  1. Tez No: 794276
  2. Yazar: SİMAY SARIKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAİM KURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Dinamiği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada deneysel olarak üretim ve deney maliyetlerini düşürmek ve çok farklı tasarım modellerini hızlı bir şekilde analiz edebilmek için ANSYS paket programının Explict Dynamics ve Composite Preppost modüllerinden faydalanılmıştır. Dinamik çözücü olarak Explict Dynamics altında AUTODYN kullanılmıştır. Analizler için katmanlı kompozit malzeme tasarlanmıştır. Ayrıca bu malzemenin önüne kırılarak merminin kinetik enerjisinin harcanmasına sebep olacak seramik farklı bir katman daha kullanılmıştır. Bu katman için Silisyum Karbür (SiC) seramik malzeme seçilmiştir. Zırh için seramik katman ile kompozit katman arasına Al5083-H116 Alüminyum alaşımı kullanılmıştır. Son olarak kompozit katman ise ANSYS CompositePrepPost ile UD T700/3234 epoksi karbon fiber malzemesi kullanılarak katmanlı kompozit malzemeden oluşturulmuştur. Mermi olarak ise 5.56x45 mm NATO M193 seçilmiştir ve hedefe çarpma hızı 850 m/s olarak seçilmiştir. Simülasyon programında yapılan analiz sonucunda farklı kalınlıklarda malzemelerin balistik atışlardaki etkisi gözlemlenmiştir. Pratik olarak yapılması oldukça maliyetli ve zaman alacak kombinasyonları bilgisayar ortamında çözdürülerek sonuçlar elde edilmiştir. Farklı elyaf açıları ve katman kalınlıkları için balistik performanslar incelenmiş ve sonuçlar gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Explict Dynamics and Composite Preppost modules of the ANSYS package program were used to reduce experimentally production and experiment costs and to analyze very different design models quickly. AUTODYN was used under Explict Dynamics as the dynamic solver. Layered composite material was designed for the analyses. In addition, a different ceramic layer was used in front of this material, which would cause the kinetic energy of the bullet to be spent by breaking it. Silicon Carbide (SiC) ceramic material was chosen for this layer. Al5083-H116 Aluminum alloy is used between the ceramic layer and the composite layer for the armor. Finally, the composite layer was formed from layered composite material by using UD T700/3234 epoxy carbon fiber material with ANSYS CompositePrepPost. As for the bullet, 5.56x45 mm NATO M193 was chosen and the speed of hitting the target was chosen as 850 m/s. As a result of the analysis made in the simulation program, the effect of materials of different thicknesses on ballistic shots was observed. The results were obtained by solving the combinations that would take time and cost in practice in the computer environment. Ballistic performances were investigated for different fiber angles and layer thicknesses and the results were shown.