Metatheatre as political satire in Renaissance and twentieth-century English drama
Rönesans ve yirminci-yüzyıl İngiliz tiyatrosunda siyasi hiciv olarak metatiyatro
- Tez No: 794280
- Danışmanlar: PROF. DR. SILA ŞENLEN GÜVENÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Performing and Visual Arts, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu tez, The Spanish Tragedy (1582-92), The Knight of the Burning Pestle (1607), The Roman Actor (1613), The Historical Register for the Year 1736 (1737), The Churchill Play (1974), A Map of the World (1982) ve Our Country's Good (1988) oyunlarında ele alındığı üzere, tiyatro hiciv ve metateatral stratejiler arasındaki kesişimden doğan estetik ve politik sonuçları incelemeyi amaçlar. Tezde sıklıkla, özgönderme (self-reflexivity) unsurlarının tiyatro oyunlarının kurgusallığına ve akışkan doğasına dikkat çekmelerinin yanı sıra, bu metinlerin hiciv yönünü de pekiştirdiği ve ön plana çıkardığı üzerinde durulmuştur. Esasen, metatiyatro son derece güçlü bir politik hiciv aracı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu görüş, İngiliz tiyatrosunun farklı dönemlerinden – Rönesans, on sekizinci yüzyıl, yirminci yüzyıl – seçilen ve hicvin daha ziyade başta oyun-içinde-oyun (the play-within-the-play) olmak üzere çeşitli metateatral unsurlar üzerine kurulu olduğu oyunlardan örnekler aracılığıyla desteklenmiştir. Aslında, bu dönemlerden seçilen oyunların metatiyatro açısından ele alındığı çalışmalar daha önce de yapılmıştır. Bu çalışmaya özgü olan, metatiyatronun özgöndermeli (self-reflexive) doğasını vurgulayarak geleneksel tiyatronun kendine has kurallarını hiçe sayan, salt teknik bir tiyatro terimi olmasının çok ötesinde bir yaklaşım olarak ele alınmış olmasıdır. Çalışma, hiciv ve metatiyatro arasındaki bağa odaklanır ve bu ilişkinin politik ve ontolojik sonuçlarını ortaya koyar. Bu tezde, hiciv ve metatiyatro arasındaki etkileşimin, siyaset ve teatralliğin iç içe geçtiği ve alışagelmiş düşünce biçimlerini ve sahne temsillerini alaşağı ettiği yeni bir sahne gerçekliğini ortaya çıkarması tartışılmaktadır. Bu bağlamda, siyaset, hukuk, toplumsal tabakalaşma, baskı, tarih yazımı, sömürgecililk, Avrupa-merkezcilik, neoliberalizm gibi kavramlar hiciv ve metatiyatro arasındaki ilişki üzerinden ele alınmıştır. Hiciv ve metatiyatro arasındaki ilişki üzerinde durulurken, aynı zamanda, hicvin yüzyıllar içerisinde uğradığı değişim ve kazandığı yeni boyutlara da dikkat çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation seeks to explore the aesthetic and political implications that arise from the convergence between dramatic satire and metatheatrical strategies as exemplified in The Spanish Tragedy (1582-92) The Knight of the Burning Pestle (1607), The Roman Actor (1613), The Historical Register for the Year 1736 (1737) The Churchill Play (1974), A Map of the World (1982) and Our Country's Good (1988). It is frequently noted in the study that while acknowledging the artificial dimension of theatre and creating a sense of playfulness and flux, self-reflexive nature of the plays significantly enhances the impact of dramatic satire. Indeed, metatheatre becomes a very efficient vehicle for satire in theatre. This claim is supported via a number of examples from the Renaissance, eighteenth-century and twentieth-century plays where the satirical tone is largely dependent upon various metatheatrical employments, basically the play-within-the-play. In fact, metatheatrical analyses of plays from these centuries is not a new topic of study. What is specific to this dissertation is that metatheatre is not merely handled as a technical innovation, an element shattering the traditions of realist drama by foregrounding the play's self-referentiality. Instead, focusing on the symbiosis between satire and metatheatre, it aims to highlight the political and ontological dimensions of this crossover. The study argues that the interplay between satire and metatheatre addresses a stage reality where politics and theatricality are fused into one another and dismantle conventional ways of thinking and stage representation. In this respect, politics, law, class systems, social hierarchies, oppression, historiography, colonialism, Eurocentrism and neoliberalism are explored through the intersection between satirical drama and metatheatrical devices. While analysing the incorporation of satire and metatheatre, the transformation of satire, the new meanings it has gained throughout the centuries, and its flexibility are also demonstrated.