Tahran manyetik ve elektrik kayıtlarının analizi
- Tez No: 17760
- Danışmanlar: DOÇ.DR. O. METİN İLKIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
m ÖZET Tahran Ön1 versi tesi ' nln Jeomanyetik gözlemevinde kayde dilmiş manyetik ve telürik verilerden (1965), litosferin de rin kısımlarına ilişkin özdirenç değerleri hesaplanmıştır. İncelenen Jeoelektromanyeti k veriler 1965 kış mevsiminde gü- neş lekelerinin göreceli olarak sakin bir dönemini kapsar. Toplam olarak 2800 saatlik değerler (yaklaşık 4 ay) kullanı larak yapılan spektral bileşenler, 3 saatten slderal aya ka dar oldukça uzun bir peryot aralığında yer almaktadır. Manyetotelürik ilkelerden hareketle bulunan kuzey-gü- ney ve dogu-batı yönlü görünür özdirenç eğrilerinin kıyaslan ması bu noktada kuvvetli bir yön bağımlılık bulunduğuna işa ret etmektedir. Dogu-batı yönlü görünür özdirenç değerleri, bölgesel tektonik uzanıma uygun olup genelde kuzey-güney yön lü görünür özdirenç değerlerinden daha küçüktür. Dogu-batı yönlü görünür özdirenç değerleri (poo) üze rinden saptanan bir boyutlu model sonuçlarına göre üst manto içinde 500-600 km derinde bir iletken katman vardır. Veriler yaklaşık 1500-1700 km derinlerde ikinci bir iletken katmanın varlığına işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT An attempt was made to obtain Information about the deeper parts of lithosphere by using geomagnetic and telluric data recorded at the Geomagnetic Observatory of Tehran Uni versity. Studied geoelectromagnetic data covers relatively quite period of sun spot activity in the winter session of 1965. Spectral analysis using 2800 hourly values (appr. 4 months) was conducted in relatively very long period range of 3 hours to lunar month. Comparlsion of pNs and pEw curves suggests a strong anisotropy at this location. pEw values are much less than pNs values which are appropriate to regional geological stri ke. One dimensional modelling results on averaged resisti vity values indicates that there exists a deep conductive la yer in the upper mantle.