Multipl sklerozda lezyon sayı ve volümlerinin lokalizasyonlarına göre değerlendirilmesinin tedavi etkinliğindeki yeri
The Role of qualitative and quantitative evaluation of the MS lesion according to their locations in the efficacy of treatment
- Tez No: 79431
- Danışmanlar: DOÇ. DR. E. TURGUT TALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
44 ÖZET: AMAÇ: MS hastalarında lezyonların anatomik bölgelere göre dağılımı ve bu dağılımın sayı ve volüm olarak tespitinin tedavi etkinliğindeki yerini değerlendirmek. GEREÇ VE YÖNTEM : Klinik olarak kesin MS tanısı almış yirmibeş olgu çalışmaya dahil edildi. Bunlar, kontrol (oniki olgu) ve tedavi (onüç olgu) grubu olmak üzere ikiye ayrıldı. Tedavi grubundakilere, IV IgG uygulanırken, kontrol grubuna herhangi bir tedavi verilmedi. Hastaların hangi grupta oldukları, klinik semptom, muayene ve laboratuvar bilgileri bilinmeksizin tedavi öncesi ve tedavi sonrası 3, 6, 9. aylarda beyin MRG incelemeleri yapıldı. MS plakları, lokalizasyonlarına göre, beyin sapı, serebellum ve serebrum olmak üzere üç grupta kalitatif ve kantitatif olarak değerlendirildi. BULGULAR: Tedavi grubundaki onüç hastanın onüçünde (% 100) toplam plak sayısında ve volümünde istatistiki açıdan anlamlı azalma saptandı. Kontrol grubundaki oniki olgunun dokuzunda (% 75) plak sayısında, onunda (% 83.3) plak volümünde artma, üç olguda (% 25) plak sayısında, iki olguda (% 17) plak volümünde azalma saptandı. Kontrol grubundaki hastalarda, lezyonların toplamında 3-6. aylar arasında istatistiki açıdan anlamlı artış olduğu saptandı. Yapılan takiplerde lezyonların en çok yoğunlaştığı ve tedavinin etkinliğinin en belirgin olarak izlendiği lokalizasyonun serebrum olduğu, kantitatif değerlendirmenin kalitatif değerlendirmeden daha detaylı bilgi sağladığı gösterildi. SONUÇ: Bu çalışmada lezyonların anatomik bölgelere göre sınıflandırarak yapılan kalitatif ve kantitatif değerlendirilmelerinin, yapılan tedavinin hangi kesimlerde etkin olduğunu, hangi kesimlerde yetersiz kaldığını göstermede yardımcı olduğunu, kantitatif değerlendirmenin daha detaylı ve güvenilir bilgi sağladığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
45 VIII -SUMMARY PURPOSE: The role of qualitative and quantitative evaluation of the MS lesions according to their locations in the central nervous system in the efficacy of treatment. MATERIAL AND METHOD: 25 patients diagnosed as 'certain MS' are included in this study. They are divided into 'treatment'(n=13) and 'control' (n=12) groups. The patients in the treatment group are received IV IgG treatment, while the control group did not receive any treatment. In this blinded study, initial and 3-months-, 6-months-, and 9-months-follow- up MRI examinations were obtained and interpreted with no knowledge of patients' clinical findings, laboratory tests and their groups. The lesions were classified according to their distribution and evaluated qualitatively and quantitatively. Statistical evaluations were performed by using Wilcoxon test. RESULTS: All the patients in the treatment group showed significant improvement. The lesions diminished both in size and number. In the control group, the lesions in 9 of 12 (%75) patients increased in number while the lesions in 10 of 12 (%83.3) patients increased in volume. The lesions in 3 of 12 (%25) patients decreased in number and the lesions in 2 of 12 (% 17) decreased in volume. The lesions in the cerebrum was improved more than cerebellum and brain stem while the brain stem lesions show less improvement. The volumetric evaluation was found to be more helpful than qualitative evaluation. CONCLUSION: The qualitative and quantitative evaluation of the MS lesions according to their locations in the central nervous system was found to be helpful to demonstrate the efficacy of the treatment.