Kadınlarda postmenopozal dönemdeki kemik mineral yoğunluğu ile farklı kollajen tip 1 alfa1 genotipleri arasındaki ilişki
The relationship between bone mineral dansity and different genotypes of collagen type 1 alpha1 in postmenopausal women
  1. Tez No: 79430
  2. Yazar: AYŞE OYA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FATMA ATALAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, postmenopozal kadınlarda kemik mineral yoğunluğu ile farklı kollajen tip I a 1 genotipleri arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlandı. Çalışmaya, postmenopozal dönem süresi en az 6 ay olan, sekonder osteoporoz nedenleri dışlanmış, 6 aydan uzun süreli HRT tedavisi veya oral kalsiyum dışında kemik metabolizması üzerinde etkili bir ilaç kullanım öyküsü olmayan 50 kadın vaka alındı. Kollajen tip I a 1 (COLIA 1) geninde transkripsiyon faktör Spl bağlanma bölgesine ait farklı genotipleri taşıyanlar arasında anlamlı KMY farklılığı bulunup bulunmadığı araştırıldı. Ayrıca, çalışmaya alınan vakalarda yapılan sorgulamadan faydalanılarak bazı risk faktörlerinin KMY üzerindeki etkileri yorumlanmaya çalışıldı. Lomber omurga KMY değeri ile lomber T-skoru ve lomber Z- skoru değerlerinin 'SS' grubunda en yüksek, 'Ss' grubunda daha düşük ve 'ss' grubunda en düşük olduğu görüldü. Ancak, lomber omurga ve proksimal femura ait KMY ve KMI değerlerinin, lomber omurga ve femur boynuna ait T ve Z-skorlannın gruplar arasında anlamlı farklılık göstermediği belirlendi. Vücut kütle indeksi, vücut ağırlığı, minyon olmayan vücut yapısı ve yenilen peynir miktarının lomber omurga ve proksimal femur KMY ile pozitif korelasyon gösterdiği saptandı. Vücut kütle indeksi ve postmenopozal süre, lomber omurga KMY ve lomber T-skorundaki değişimi en iyi açıklayan değişkenler olarak tesbit edildi. Vücut kütle indeksi ve menopoz yaşının, lomber Z-skoru, femur boynu, trokanter ve Ward üçgeni KMY'nun belirlenmesinde en etkili değişkenler olduğu görüldü. Çalışmanın sonucunda, COLIA 1 geninde tanımlanan polimorfizmin postmenopozal kadınlarda osteoporoz riski ve KMY tahmininde tek başına etkili olamayacağı sonucuna varıldı. Kemik mineral yoğunluğu ölçümünün, moleküler genetik konusunda halen devam eden çalışmalar sonuçlanıncaya kadar, günümüzde osteoporoz tanısı ve kırık riskinin belirlenmesinde en uygun yöntem olma özelliğini koruduğu düşünüldü.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the relationship between different genotypes of collagen type I a 1 (COLIA 1) and bone mineral density (BMD) in postmenopausal women. 50 women with postmenopausal period longer than 6 months and with no history of seconder osteoporosis, and no usage of hormone replacement therapy or any other medication that was effective on bone metabolism except oral calcium replacement for longer than 6 months were included to the study. We looked for presence of significant difference of bone mineral density between cases with different genotypes for the binding site for the transcription factor Spl in COLIA 1. We also evaluated the effects of some risk factors defined for osteoporosis on BMD by using the informations on the questionnaire. BMD values, T and Z- scores of the lumbar spine were found to be the highest in 'SS' genotype, they were reduced in 'Ss' genotype and were lower in 'ss' homozygotes. However, the differences between genotypes were not significant for bone mineral content (BMC) and BMD values of the lumbar spine and proximal femur, T and Z-scores of the lumbar spine and femoral neck. Body mass index (BMI), body weight, body stature (not being tiny), frequency of eating cheese were positively correlated with BMD of lumbar spine and proximal femur. BMI and postmenopausal period were shown to be the most important two determinants of BMD and T-score of the lumbar spine. BMI and age of menopause were also shown to be the most important two determinants of Z-score of the lumbar spine and BMD of the femoral neck, trochanter and Ward's triangle. In the end of the study, we conclude that determination of the genotype according to the polymorphism, defined in COLIA 1 gene is not enough in prediction of BMD and the risk of osteoporosis in postmenopausal women. Until the studies that are going on moleculer genetics will result, BMD of the lumbar spine and proximal femur is thought to preserve being the most appropriate way of diagnosing osteoporosis and determining the fracture risk.