Sirâceddîn Urmevî'de ulûhiyyet ve Fahreddîn Râzî eleştirisi
Divinity according to Sirāj al-Dīn al-Urmawî and the criticism of Fakhr al-Dīn al-Rāzī
  1. Tez No: 794326
  2. Yazar: ERKAN BAYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN ALİ DÜZGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 464
Özet
Bu çalışma, Fahreddîn er-Râzî ve Siraceddîn el-Urmevî şahıslarında tecessüm etmiş kelâmî-felsefî dönemin en temel problemlerini, çözüm yollarını ve Râzî-Urmevî mukayesesini ortaya koymaktadır. Bu amaçla söz konusu çalışmada kelâmî-felsefî dönemde merkezi bir öneme sahip olan bilgi, varlık, yokluk, varlık-mahiyet ilişkisi, zorunlu varlığın ispatı, sıfatları, zat-sıfat ilişkisi, bazı metafizik kavramların geçirdiği içeriksel dönüşüm, kıdem-hudûs, imkân-mümkün ilişkisi ve benzeri konuları birçok açıdan incelemektedir. Râzî ile zirveye çıkan ve Urmevî gibi isimlerle varlığını sürdüren felsefe-kelam etkileşiminin kavramsal düzeyde geçirdiği önemli dönüm noktalarını tespit etmeyi amaçlayan bu çalışmada İbn Sinâcı ve Gazzâlîci geleneklere sıkça atıflar yapılmakta, ortak ve ayrık noktalar tespit edilmeye çalışılmaktadır. Tüm bu fikrî çabaların sonunda ortaya çıkan Allah tasavvuru, Allah-âlem ilişkisi, sudur-yaratma, imkân-hudûs ve yokluk-tesir gibi hususlar da farklı boyutlarıyla incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study reveals the most basic problems of the theological-philosophical period embodied in Fakhr al-Dīn al-Rāzī and Sirāj al-Dīn al-Urmawî, the solutions of these problems and the comparison of Razi-Urmavi. For this purpose, in the aforementioned study, knowledge, existence, non-existence, existence-nature relationship, which have a central importance in the theological-philosophical period, proof of necessary existence, attributes, self-adjective relationship, the content transformation of some metaphysical concepts, seniority-huduth, possibility-possible It examines the relationship and similar issues from many perspectives. In this study, which aims to determine the important turning points of the philosophy-theology interaction, which reached its peak with Razi and continued its existence with names such as Urmavi, at the conceptual level, frequently references are made to the Avicenna and Ghazali traditions, and common and discrete points are tried to be determined. Issues such as the idea of God, the relationship between God and the universe, the creation-emanation, possibility-existence and non-existence-effect, which emerged as a result of all these intellectual efforts, are also examined in different dimensions.