Industry 4.0 applications in Nigeria: Evaluating the practices via an MCDM approach
Nijerya'da endüstri 4.0 uygulamaları: Yöntemlerin bir çok amaçlı karar verme yaklaşımıyla değerlendirilmesi
  1. Tez No: 794387
  2. Yazar: FAROUK AFOLABI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGUN FATİH DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Açlık ve yetersiz beslenme, özellikle az gelişmiş ülkelerde en büyük endişe kaynaklarından biridir. Teknolojinin özellikle tarımsal ekonomide uygulanması, insanların refahına doğrudan katkıda bulunması ve artan küresel nüfusu beslemesi nedeniyle hayati bir konudur. Gıda güvenliğine ve gıda israfının azaltılmasına daha fazla önem veren bireylerin sayısının artmasıyla, daha iyi üretkenlik için tarımsal gıda sektöründeki tedarik zincirinin zincir boyunca izlenebilir olması gerekir. Elbette Tarım 4.0 uygulamaları sektördeki birçok soruna farklı çözümler getirebilir. Bu tez üretkenlik, tarım, Endüstri 4.0, tedarik zinciri ağları, çok kriterli karar verme (ÇKKV) yöntemleri ve gıda güvenliği hakkında çeşitli bilgiler sunmaktadır. Çalışmanın temel amacı, Nijerya'da tarım sektöründe uygulanacak en iyi Endüstri 4.0 uygulamasını seçmektir. Bu amaçla, alternatif seçim sürecinde dikkate alınabilecek kriterlerin önemi ve her bir alternatifin her bir kritere göre göreceli önemi hakkında üç uzman görüşü alınmıştır. Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) ve TOPSIS tabanlı hibrit bir metodoloji uygulanarak en iyi alternatif seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hunger and malnutrition are major concerns in the world especially in under developed countries. The implementation of technology specifically in the agricultural economy is also a vital issue since it directly contributes to the wellbeing of people and feeding the global growing population. With an increasing number of individuals paying much attention to food security and reduction in food wastage, the supply chain in the agri-food sector has to be traceable throughout the chain for better productivity. Certainly, Agriculture 4.0 practices may provide different solutions to several problems in the sector. This thesis provides several insights on the productivity, agriculture, Industry 4.0, supply chain networks, multi criteria decision making (MCDM) methods and food security. The main purpose of the study is to select the best Industry 4.0 application to be implemented in agriculture sector in Nigeria. For this purpose, three experts are surveyed to obtain their opinions about the importance of the criteria that could be considered in the alternative selection process, and the relative importance of each alternative in accordance with each criterion. A hybrid methodology based on Analytic Hierarchy Process (AHP) and TOPSIS is implemented, and the best alternative is selected.