18. yüzyılda Adriyatik'te korsanlık: Ülgün örneği
Piracy in Adriatic in the 18th century: The example of Ulcinj
- Tez No: 794406
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT AK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Çağ Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Akdeniz'de korsanlığın 17. yüzyılda yükselişe geçmesiyle birlikte Adriyatik'te de korsanlık faaliyetleri artmıştır. Bunun önemli nedenlerinden biri 16. Yüzyıl sonunda Osmanlı Devleti'nin Adriyatik'in doğu kıyılarını fethederek Ülgün ve civarındaki bölgede hâkimiyet sağlamasıdır. Nitekim Osmanlı himayesine giren Ülgünlüler Adriyatik'te ticaret yapan Venedik ve diğer yabancı devletlerin tüccar gemilerine saldırılar düzenleyerek korsanlık yapmışlardır. Böylece Adriyatik'teki ticaret büyük oranda zarar görmüştür. Berberi korsanların Adriyatik'e girip Ülgünlü korsanlarla ittifak yaparak Akdeniz'in farklı bölgelerinde korsanlık faaliyetlerinde bulunmaları oldukça dikkat çekmiştir. Bu durumun 18. yüzyılda uluslararası bir korsanlık problemi haline gelmesinden dolayı Osmanlı Devleti çeşitli yollara başvurarak Ülgün korsanlığını ortadan kaldırmaya çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
Piracy flourished in the Adriatic with the development of piracy in the Mediterranean in the 17th century. One of the main causes is that the Ottoman Empire captured the Adriatic's eastern shores at the end of the 16th century and established supremacy in Ulcinj and the surrounding region. In fact, the Ulcinj people assaulted merchant ships from Venice and other foreign states sailing in the Adriatic and engaged in piracy. As a result, trade in the Adriatic was severely disrupted. The fact that Barbary pirates reached the Adriatic, formed an alliance with Ulcinj pirates, and engaged in piracy in other parts of the Mediterranean drew attention. Since this situation became an international piracy problem in the 18th century, the Ottoman Empire attempted to combat Ulcinj piracy through a range of strategies.