Narrating a space with personal memories
Mekanı kişisel anılarla hikayeleştirmek
- Tez No: 794429
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAREK BRZOZOWSKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tez, harita sanatı aracılığıyla bir mekânı kişisel anılarla nasıl anlatılacağını yanıtlamayı amaçlamaktadır. Bunu gerçekleştirmek için harita sanatı, mekan ve hafızanın kuramsal ve sanatsal yaklaşımlarından yararlanarak bir sanat projesi tasarladım. Proje sürecinde illüstrasyon, anıları hikaye ve hayal gücü aracılığıyla tasvir ederek haritalamanın mekanlara derinlik ve anlam katmak ve nasıl kullanılabileceğini göstermek için bir metodoloji olarak kullanılmaktadır. Sonuç olarak proje, kişisel anıların illüstrasyonlarını veri olarak benimseyip derin harita alanına katkıda bulunarak, haritacılık ve sanatın kesiştiği noktada durmakla kalmamakta, aynı zamanda izleyiciye kendi yolunu bulmasını sağlayarak, mekanı sanatçının perspektifinden keşfetme deneyimi sunuyor.
Özet (Çeviri)
This thesis seeks to answer how to narrate a space with personal memories through map art. To achieve this, I designed an art project by using the theoretical and artistic approaches of map art, space, and memory. In the course of the project, illustration is applied as a methodology to demonstrate how mapping can be used to bring depth and meaning to spaces by portraying memories through storytelling and imagination. As an outcome, the project not only stands at the crossroads between cartography and art by contributing to the field of deep map upon adopting illustrations of personal memories as data, it also allows the audience to explore a given space from the perspective of the artist her/himself.