Spor pazarlaması bağlamında şehir bağlılığı ve takım ile özdeşleşme ilişkisi: Konyaspor taraftarlığına yönelik bir araştırma
City attachment and team identification relation in the context of sports marketing: A research about Konyaspor fanship
- Tez No: 794534
- Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER ZERENLER, DOÇ. DR. GÜLBERK GÜLTEKİN SALMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Spor, İşletme, Sociology, Sports, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu araştırmanın amacı takım ile özdeşleşme davranışının şehir takımı bağlamında incelenmesidir. Bu bağlamda araştırma şehir takımı ile özdeşleşmenin şehir bağlılığı bağlamında nasıl deneyimlendiğini açıklamayı hedeflemektedir. Şehir bağlılığı ve şehir takımı ile özdeşleşme çok boyutlu bir ilişkiye işaret ettiğinden araştırmada karma yöntemler araştırması yaklaşımı benimsenmiştir. Takım ile özdeşleşme fenomeninin tam olarak anlaşılabilmesi için öncelikle deneyimin nasıl geliştiği ve oluştuğuna odaklanmak amacıyla mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Daha sonra nitel araştırma bulguları dikkate alınarak nicel araştırma tasarlanmıştır. Birey, şehir ve takım arasındaki ilişki şehir bağlılığı, şehir ile özdeşleşme, şehrin anlamı, şehre aidiyet duygusu, taraftarlık nedenleri, takımın anlamı ve özdeşleşme deneyiminin ifade edilmesi kodları ile keşfedilmiştir. Bu bulgular ışığında şehir bağlılığı, şehir ile özdeşleşme, şehir vatandaşlığı ve genişletilmiş benlik kavramlarının takım ile özdeşleşme üzerindeki doğrudan ve dolaylı etkileri nicel araştırma ile analiz edilmiştir. Bulgular şehir bağlılığının kimlik temelinde takım ile özdeşleşmeyi etkilediğini göstermektedir. Şehir ile özdeşleşme ve genişletilmiş benlik hem bağımsız hem aracı değişken rolleri bulunmaktadır. Şehir vatandaşlığı ve takım ile özdeşleşme arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the behavior of identification with the team in the context of the city team. In this context, the research aims to explain how identification with the city team is experienced in the context of city attachment. Since city attachment and identification with the city team point to a multidimensional relationship, a mixed methods research approach was adopted in the research. In order to fully understand the phenomenon, firstly, interviews were conducted in order to focus on how the experience develops and occurs. Then, quantitative research was designed based on findings from qualitative research. The relationship between the individual, the city and the team was discovered through the codes of city attachment, identification with the city, the meaning of the city, the sense of belonging to the city, the reasons for being a fan, the meaning of the team and the expression of the identification with the team. Based on these results, the direct and indirect effects of city attachment, identification with the city, city citizenship, extended self on identification with the team were analyzed through quantitative research. Findings show that city attachment affects identification with the team on the basis of identity. Identification with the city and the extended self have both independent and mediating roles. No significant relationship was found between city citizenship and identification with the team.