وزجيزَادهكتابه الوافي في شرح الكافيالآمدي ووتحقيقه
Buzcuzâde el-Âmidî ve el-Vâfî fî şerhi'l-Kâfî adlı eserinin edisyon kritiği
  1. Tez No: 794548
  2. Yazar: ZİYAD EL HALEF
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışma el-Âmidî olarak tanınan Türk alim Buzcuzâde'ye ait el-Vâfî fî şerhi'l-Kâfî fî ʿilmeyi'l-ʿarûż ve'l-ḳavâfî isimli yazma eserin edisyon kritiğidir. Yazma, el-Havvâs olarak tanınan Mısırlı alim Ahmed b. Abbâd b. Şuayb eş-Şihâb'ın aruz ve kafiye ilmine dair yazdığı eserinin bir şerhidir. Hicrî 12. yüzyıl Osmanlı dönemine ait olan bu yazma eser, dirase ve tahkik olmak üzere iki kısımda incelenmiştir. Bir mukaddimeyle başlayan dirase kısımda müellifin ve şârihin hayatlarından, eserlerinden ve ilmi yöntemlerinden ve el-Kâfî eserini ele alan en önemli şerhlerden söz edilmiştir. Ayrıca bu kısımda hattın türü, el yazmasının kalitesi, zamanın geçmesiyle çevresel faktörlerden etkilenme durumu ve yazmanın sahibine nispeti gibi çeşitli konular bağlamında yazma nüshaların niteliği ele alınmıştır. Tahkik kısımda ise yazma eser, İSAM'ın yazma eserlerin tahkik kılavuzu dikkate alınarak, modern imla kurallarına uygun olarak ve kaynaklar, referanslar ve şiir şevahidi doğrulanıp sahiplerine atfedilerek daha anlaşılır bir şekilde yeniden yazılmıştır. Ayrıca hâmişler yazılmış ve izaha ihtiyaç duyan aruzla ilgili bazı terimler hâşiyede şerh edilmiştir. Ayrıca müellif nüshası ile diğer iki nüsha olan Gürün nüshası ve Konya nüshası mukabele edilmiş, ziyadeler ve noksanlar bakımından nüshalar arasındaki farklar yazılmış ve hâşiyede bu farklara işaret edilmiştir. Araştırmanın sonunda, ulaşılan önemli sonuçların zikredildiği bir sonuç yazılmış ve Kur'an ayetleri, özel isimler, şiir beyitleri ve kaynaklar için fihrist eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The manuscript, in our hands, is entitled“Al-Wafi fi Sharh al-Kafi fi 'ilmai al-'Arudh wal-Qawafi”, by the Turkish scholar Buzcuzade, who is also known as AL-ÂMADI. This manuscript is a commentary on a book of Poetics and Rhymes by the Egyptian scholar Ahmad bin Abbad bin Shuaib al-Shahab, who is known as al-Khawas. This manuscript dates back to the Ottoman era, particularly in the twelfth Hijri century, where the manuscript editing of the theoretical part of this manuscript first started and later the practical part was edited. The theoretical part starts with the introduction, and then the biographies of both the author and the commentator, their works and methodologies, and the most important commentaries on Al-Kafi. This part also includes a detailed description of the actual manuscripts, such as the font type, the quality of the manuscript, and its condition: whether or not it was impacted by wear factors and the passage of time, and the validity of its ascription to its author. As for the practical part of manuscript, it has been typed and rewritten in a clearer manner in compliance with the İSAM method of editing manuscripts and in accordance with the rules of modern orthography. A review of the sources and references have been done in addition to confirming that the poetic quotes match the right poets. The margins and the glossary of some poetic terms have been added to the footnotes. Also, a comparison is made between the original version of the manuscript and two versions, namely the Gürün version and the Konya version, and the differences between these versions with regards to any additions and omissions are noted down in the footnotes. In the conclusion, the researcher wrote up the most important findings. In the end of the research, there are a few indexes: an index of the Qur'anic verses, an index of the scholarly figures, an index of the poetic verses, and finally an index of the sources.