Fıkhi açıdan kişisel bakım ve estetik
Personal care and aesthetics in fiqh perspective
  1. Tez No: 794547
  2. Yazar: KEZİBAN KARAKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Yüce yaratıcı insanı yeryüzünde bedeniyle var etmiş ve bedenini kendisine bir süreliğine emanet etmiştir. Bu emanet süresi içerisinde bedenin kişi üzerinde hakları, kişinin de hem bu hakka dayalı olarak hem de tercihe bağlı olarak tasarrufları bulunmaktadır. Bedenin kişi üzerindeki haklarından biri ibadetin başı olan temizliğe dayalı bakımı ve bunun bedenî olan boyutudur. Kişisel bakım, tırnak, saç, sakal, vücut kılları gibi hem vücudumuzda çeşitli fonksiyonları olan hem de vücudun bir atığı olarak değerlendirilebilecek unsurlarla ilgili fıkhi kurallar bulunmaktadır. Günümüzde vücut temizliğiyle ilgili yeni uygulamaların ortaya çıkması yeni değerlendirmeleri gerekli kılmaktadır. Öte yandan sağlık teknolojisindeki yeni imkânlarla vücudun dış görünüşü üzerinde önemli müdahaleler yapılabilmektedir. Bu müdahalelerin fıkhi meşruiyeti tartışılmakta ve farklı değerlendirmelere konu olmaktadır. Beden temizliği ve beden üzerinde icra edilen estetik müdahaleler bu araştırmada İslam fıkhı açısından incelenecek ve değerlendirilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The Supreme Creator created man with his body on earth and entrusted his body to him for a while. During this trust period, the body has rights over the person, and the person has dispositions based on this right and optionally. One of the rights of the body on the person is the care based on cleanliness, which is the beginning of worship, and its physical dimension. There are fiqh rules regarding elements such as personal care, nails, hair, beard, body hair, which have various functions in our body and can be considered as a waste of the body. Today, the emergence of new practices related to body cleaning necessitates new evaluations. On the other hand, with the new possibilities in health technology, important interventions can be made on the external appearance of the body. The fiqh legitimacy of these interventions is discussed and is the subject of different evaluations. Body cleansing and aesthetic interventions on the body will be examined and evaluated in terms of Islamic jurisprudence in this research.