Güneydoğu Anadolu bölgesi için kuraklık analizi
Drought analysis for the Southeastern Anatolia region
  1. Tez No: 794557
  2. Yazar: İLTERİŞ TAŞKOLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUD GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Günümüzde iklim değişikliğinden olumsuz etkilenen su kaynaklarının planlanması, geliştirilmesi ve yönetimi kapsamında kuraklığın olumsuz etkilerinin en aza indirilmesi konusu oldukça önemli hale gelmiştir. Bu çalışmada, Güneydoğu Anadolu Bölgesi için kuraklık durumu literatürle desteklenmiş olup ilgili bölge için meteorolojik, hidrojeolojik verileri kullanılarak toplamda 18 istasyon için kuraklık risk analizleri yapılmıştır. Öncelikle eksik veriler bölgesel analizlerle tamamlanmıştır. Standartlaştırılmış Yağış İndeksi (SYİ) ve Keşif Kuraklık İndeksi (KKİ) tanımlanmıştır. Kuraklık şiddeti ve büyüklüğü bu indekslere göre bulunmuştur. Kuraklık analizi yapılıp bu yöntemlere göre yağış ve sıcaklık verilerinin alındığı istasyonlara ait bölgelerin hangi kuraklık sınıfında olduğu belirlenmiştir. Tüm SYİ ve KKİ değerleri incelenmiş, en düşük ve en yüksek değerler bulunup en kurak ve en nemli aylar tespit edilmiştir. Daha sonrasında ilgili bölgeler adına yıllık toplam yağış ve yıllık ortalama sıcaklık verilerinin %95 güven aralığında Yenilikçi Şen Yöntemi ile trend analizleri yapılmıştır. Yağış trend analizinde 4 istasyonda artan trend, 1 istasyonda trendin olmadığı ve 13 istasyonda azalan trendin olduğu tespit edilmiştir. Sıcaklık trend analizinde ise 18 istasyonda da artan bir trendin olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the issue of minimizing the negative effects of drought has become very important within the scope of planning, development and management of water resources that are adversely affected by climate change. In this study, the drought situation for the Southeastern Anatolia Region was supported by the literature, and drought risk analyzes were made for a total of 18 stations using meteorological and hydrogeological data for the relevant region. First of all, missing data were completed with regional analyzes. Standardized Precipitation Index (SPI) and Reconnaissance Drought Index (RDI) were defined. Drought severity and magnitude were found according to these indices. Drought analysis was made and according to these methods, the drought class of the regions belonging to the stations where precipitation and temperature data were obtained was determined. All SPI and RDI values were analyzed, the lowest and highest values were found and the driest and wettest months were determined. Afterwards, trend analyzes were carried out with the Innovative Sen Method in the 95% confidence interval of the annual total precipitation and annual average temperature data on behalf of the relevant regions. In the precipitation trend analysis, it was determined that there was an increasing trend in 4 stations, no trend in 1 station and a decreasing trend in 13 stations. In the temperature trend analysis, it was observed that there was an increasing trend in all 18 stations.