Acil servis hemşirelerinin iş doyumu ve stres düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Determination of the relationship between job satisfaction and stress levels in emergency department nurses
- Tez No: 794586
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA BÜYÜKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Araştırma; acil servis hemşirelerinin iş doyumu ve stres düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde bir çalışma olarak planlandı. Çalışma; acil serviste çalışan, örneklem kriterlerine uyan ve çalışmayı kabul eden 200 hemşire ile gerçekleştirildi. Araştırma verileri;“Yapılandırılmış Bilgi Formu”,“İş Stresi Ölçeği”(İSÖ),“Hemşire İş Doyum Ölçeği”(İDÖ) ile toplandı. Elde edilen veriler uygun istatistiksel yöntemler ile değerlendirildi. Hemşirelerin bireysel özellikleri incelendiğinde, yaş ortalamalarının 31.57±7.11 yıl, büyük çoğunluğunun kadın (%75), bekâr (%55,5), çocuk sahibi olmadığı (%59,5) ve lisans mezuniyet derecesine (%89) sahip olduğu saptandı. Hemşirelerin mesleki özellikleri incelendiğinde ise; mesleki deneyim ortalamalarının 8.99±7.72 yıl olduğu, büyük çoğunluğunun görev yaptığı birimde 1-5 yıldır (% 73,5) nöbet sistemine göre çalıştığı (%85), haftalık çalışma saatinin 55 saat ve altı (%57,5) olduğu belirlendi. Ayrıca büyük çoğunluğunun (%91,5) Covid-19 hastasına bakım verdiği, çalışma saatleri içinde 1-10 arası hastaya bakım verdiği (%51), mesleğini isteyerek seçtiği (%78), bulunduğu serviste isteyerek çalıştığı (%83,5), ancak %63,5' unun mesleğini değiştirmeyi düşündüğü saptandı. Hemşirelerin İSÖ toplam puan ortalamasının 3.22±0.25 olduğu ve alt boyut puan ortalamalarının ise yüksekten-düşüğe sırasıyla, İş Yükü Boyutu (3.47±0.32), Beceri Kullanımı Boyutu (3.37±0.41), Sosyal Destek Boyutu (3.01±0.50) ve Karar Serbestliği Boyutu (2.89±0.80) olduğu belirlendi. İDÖ toplam puan ortalamasının 3.19±0.55 olduğu ve alt boyut puan ortalamalarının ise yüksekten-düşüğe sırasıyla, İş Yerinde Algılanan Önem Boyutu (3.75±0.55), İşle İlgili Olumlu Duygular Boyutu (3.34±0.67), Üstlerden Uygun Destek Boyutu (2.79±1.00) ve Keyifli Çalışma Ortamı Boyutu (2.52±0.78) olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
The research was planned as a descriptive study to determine the relationship between job satisfaction and the stress levels of nurses in emergency department. The study was conducted with 200 nurses in the emergency department who met the sampling inclusion criteria and agreed to participate in the study. The research data were collected using the Structured Information Form“, ”Job Stress Scale“ (JSS), and ”Nurse Job Satisfaction Scale“ (NJSS). The data obtained were analyzed using appropriate statistical methods. When the individual characteristics of the nurses were examined, it was found that the mean age was 31.57±7.11 years, the majority were female (75%), were single (55.5%), did not have children (59.5%), and had a bachelor's degree (89%). When examining the professional characteristics of nurses, it was determined that the mean professional experience was 8.99±7.72 years. The majority of them worked in the department where they had been working in the unit for 1-5 years (73.5%); according to the shift system (85%), the weekly working hours were 55 hours and below (57.5%). In addition, it was found that the majority The research was planned as a descriptive study to determine the relationship between job satisfaction and the stress levels of nurses in emergency department. The study was conducted with 200 nurses in the emergency department who met the sampling inclusion criteria and agreed to participate in the study. The research data were collected using the Structured Information Form”,“Job Stress Scale”(JSS), and“Nurse Job Satisfaction Scale”(NJSS). The data obtained were analyzed using appropriate statistical methods. When the individual characteristics of the nurses were examined, it was found that the mean age was 31.57±7.11 years, the majority were female (75%), were single (55.5%), did not have children (59.5%), and had a bachelor's degree (89%). When examining the professional characteristics of nurses, it was determined that the mean professional experience was 8.99±7.72 years. The majority of them worked in the department where they had been working in the unit for 1-5 years (73.5%); according to the shift system (85%), the weekly working hours were 55 hours and below (57.5%). In addition, it was found that the majority (91.5%) provided care for COVİD-19patients, provided care for 1-10 patients during working hours (51%), chose their profession willingly (78%), worked willingly in their current service (83.5%). However, it was found that 63.5% were thinking of changing their profession. It was determined that the JSS total mean score of the nurses was 3.22±0.25 and the mean scores of the sub-dimensions were Workload Dimension (3.47±0.32), Skill Utilization Dimension (3.37±0.41), Social Support Dimension (3.01±0.50), and Decision Freedom Dimension (2.89±0.80), respectively. The mean total score of the NJSS was 3.19±0.55 and the mean scores of the sub-dimensions, from high to low, were as follows: Perceived Importance at Work (3.75±0.55), Positive Work-Related Emotions (3.34±0.67), Appropriate Support from Superiors (2.79±1.00), and Pleasant Work Environment (2.52±0.78).