Kahramanmaraş ilinde araknoid kist olgularının insidansı ve bu olguların retrospektif ayrıntılı analizi
Incidence of arachnoid CYST cases in Kahramanmaras and retrospective detailed analysis of these cases
- Tez No: 794601
- Danışmanlar: PROF. DR. KASIM ZAFER YÜKSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Giriş ve Amaç: Araknoid kistler nörogörüntülemenin yaygınlaşması nedeniyle sıkça karşılaştığımız iyi huylu lezyonlardır. Genellikle asemptomatik olmakla birlikte lokalizasyonu, boyutu ve bos akımına etkisine göre çeşitli semptomlara sebep olabilmektedir. Semptomatik olması durumunda cerrahi girişim gerekebilmektedir. Çalışmamızda araknoid kistlerin insidansı, klinik bulguları, takip ve tedavi sürecindeki yönetimini olgularımız üzerinden literatür eşliğinde araştırmayı planladık. Gereç ve Yöntem: Hastanemizde ocak 2017 ve aralık 2022 tarihleri arasında çekilen beyin MRG'ler incelenerek araknoid kist saptanan 751 olgu tespit edildi. Bu olguların demografik özellikleri, lokalizasyonu, boyutu, klinik semptomları, takip ve tedavi süreçleri incelendi. Bulgular: Olguların 218'i (%29) 18 yaş ve altı, 533'ü (%71) 18 yaş üzeri olarak tespit edildi.18 ve altı yaş grubu araknoid kist sıklığı % 5,3 18 yaş üzeri % 2 olarak tespit edildi. Genel popüplasyonda araknoid kist insidansı %2,5 olarak belirlendi. Cinsiyet dağılımında 351'i (%47) kadın 400'ü (%53) erkekti. Erkek cinsiyette yaklaşık 2 kat sıklık mevcuttu. Olguların lokalizasyonlara göre dağılımı en sık olarak 330 (%44) posterior fossa, 226 sylvıan fissür (%30), 100 (%13) konveksite, 74 (%9,9) olguda birden fazla lokalizasyonda araknoid kist saptandı. 298 olgunun takip görüntülemesi mevcuttu. Bu olguların takipleri sırasında anlamlı boyut artışı izlenmedi. Sonuç: Araknoid kistler yapılan nörogörüntülemelerde yaygın olarak izlenmektedir. Araknoid kistlerin tanısı ve asemptomatik hastaların takibi konusunda fikir birliği olduğu düşünülmekle birlikte semptomatik olguların tedavisi için ileri tetkiklerin kullanımının standardizasyonu ve uygun cerrrahi tekniğin seçimi için daha büyük olgu serilerine ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction and objective: Arachnoid cysts are benign lesions that we frequently encounter due to increased use of neuroimaging. Although it is usually asymptomatic, it can cause various symptoms depending on its localization, size and effect on the cerebrospinal fluid flow. If symptomatic, surgical intervention may be required. In our study, we planned to investigate the incidence, clinical findings, management of arachnoid cysts during the follow-up and treatment periods, by comparing with the literature. Materials and Method: Brain MRIs taken in our hospital between January 2017 and December 2022 were examined and 751 cases with arachnoid cysts were identified. Demographics, localization, size, clinical symptoms, follow-up and treatment periods of these cases were examined. Results: 218 of the cases (29%) were 18 years or younger, and 533 (71%) were over 18 years of age. The incidence of arachnoid cysts in the 18 years or younger group was 5,3%, and over 18 years old group, it was 2%. The incidence of arachnoid cysts in the general population was determined as 2,5%. In terms of gender, 351 (47%) were female and 400 (53%) were male. Araknoid cysts were approximately 2 times more common in males. The distribution of number of the cases according to the localizations was as follows: most commonly found in 330 (44%) posterior fossa, then 226 sylvian fissure (30%), followed by 100 (13%) convexity, and lastly arachnoid cyst in more than one localization in 74 (9,9%) cases. 298 cases had follow-up imaging. Increase in size was not observed during the follow-up of these cases. Conclusion: Arachnoid cysts are frequently encountered during in neuroimagings performed. Although it is assumed that there is a consensus on the diagnosis of arachnoid cysts and the follow-up of asymptomatic patients, larger case series are needed for the standardization of the use of advanced tests in the treatment of symptomatic cases and for the selection of the appropriate surgical technique.