İç mekanda anlam kavramı ve mekan temsil aracı olarak kullanıcı deneyimi (UX) tasarımı: Bir mobil uygulama prototipi
The concept of meaning in interior and user experience (UX) design as a spatial respresentation tool: A mobile application prototype
- Tez No: 794606
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALİ ALTIN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
İlgi alanı ve temel sorunsalı bakımından içmimarlık disiplininin doğal odağında insan vardır. İçmimarlık hizmetine ihtiyaç duyan bir kullanıcı, sahip olduğu iç mekanın kendi istek ve ihtiyaçları doğrultusunda, kendi değerini yansıtan veya üreten şekilde tasarlanmasını ister. Bir içmimari projede mekanın fiziksel üretiminden önce özdeksel ve tinsel yönlerini de kapsayan tasarım süreci vardır. Bu süreçte içmimar mekan temsil araçlarını kullanarak, kullanıcının istek ve gereksinimlerinin yanında antropometrik, duyusal, algısal ve kültürel boyutları doğrultusunda bir tasarım önerisinde bulunmaktadır. Mekan temsil araçlarının temel amacı içmimar-mekan-kullanıcı arasında oluşan iletişim üçgenindeki anlam ve dil birliğinin kurulmasıdır. Günümüzde genellikle bilgisayar destekli tasarım yazılımları kullanılarak ortaya çıkan bu araçlar kullanıcıya çoğunlukla görsel ve çizimlerin dijital ekranlar vasıtasıyla sunulmaktadır. Bu durum kullanıcının mekan ile kurduğu anlamsal ilişkilerde ve dolayısıyla seçim yapmasında zorluklar yaratmaktadır. Yapılan bu tez çalışmasında öncelikle iletişim ve anlam oluşumu ele alınarak tasarım ve anlamlama eylemlerinin ilişkisi aktarılmış, daha sonra içmimarlık disiplinini oluşturan öğeler açıklanarak günümüzde içmimarlıkta kullanılan mekan temsil araçları, tarihsel gelişimiyle birlikte açıklanmıştır. Sonraki bölümde çalışma kapsamında geliştirilen ve mekan temsil aracı olması hedeflenen bir mobil uygulama prototipi tüm süreçleriyle (tasarım, geliştirme ve kullanılabilirlik testleri) aktarılmış ve en sonunda bir pilot uygulama vasıtasıyla gerçek kullanıcının kullanması sağlanarak mekanı anlaması ve seçim yapma sürecine olan etkisi, bulgular ve yorumlar ile ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In terms of its focus and core challenges, interior design naturally centers on the human being. A user who needs interior design wants their space to reflect or create their values. Before building a space, interior designers create its physical and intangible aspects. The interior designer uses spatial representation tools to propose a design based on user demands, anthropometric, sensory, perceptual, and cultural factors. Spatial representation tools allow the interior designer, space, and user to interact in a common understanding. These tools, usually generated using computer-aided design software, are now provided to users as presentation files with sequential visuals and drawings on digital screens. This makes it hard for users to understand the space and choose amongst options. In this thesis, the processes of communication and meaning construction are examined first, followed by an analysis of the relationship between design and interpretation actions. The aspects that constitute the field of interior design are then defined, along with the spatial representation methods applied in interior design today and their historical development. In the following section, a mobile application prototype that is produced and intended to be a spatial representation tool within the scope of this study is shown with all of its processes (design, development, and usability tests), and in the last section, the impact of the application on the user's comprehension and decision-making process is presented along with findings and comments from a pilot study.