Geriatrik yaş grubunda kemik korteks kalınlığının proksimal femur kırık riski üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Assessment of the effect of bone cortex thickness on the risk of proximal femoral fracture in the geriatric population
  1. Tez No: 794605
  2. Yazar: ALPEREN KAAN YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ÖMEROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Kalça kırığı geriatrik hasta grubu için mortalitesi ve morbiditesi yüksek bir travmadır. Kalça kırığı risk faktörleri ile ilgili literatürde birçok çalışma bulunmaktadır. Cerrahi tedavi sırasında bu hastalarda kötü kemik kalitesi dikkat çekmektedir. Bu da azalmış kemik korteks kalınlığının geriatrik hastalarda kalça kırığı için bir risk olabileceğini düşündürmüştür. Bu amaç doğrultusunda kırık olmayan hastalarda kalça kırığı riskini değerlendirmek ve proflaktik önerilerde bulunmak amaçlanmıştır. Hastalar ve Yöntem: Hasta grubu ve kontrol grubu Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi hasta bilgi sisteminden 01/01/2021 ile 30/11/2022 tarihleri arasında retrospektif olarak toplanmıştır. Hasta grubu olarak acil servise kalça kırığı ile başvuran 65 yaş üzeri 46 (11 erkek 35 kadın) hasta seçilmiştir. Kontrol grubu olarak polikliniğe kasık ya da uyluk ağrısı ile başvuran 46 kişilik 2 grup (65 yaş üzeri ve 20-30 yaş arası genç hasta) seçilmiştir. Tüm hastaların CTI ölçümleri araştırmacı tarafından yapılmıştır. Yöntemin uygulanabilirliği açısından Gözlemci-1 ve Gözlemci-2' nin CTI ölçümleri karşılaştırılmıştır. Verilerin analizi IBM SPSS 20.0 (SPSS Inc., Chicago, IL, USA) paket programında yapılmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan tüm hastaların ve kontrollerin %58,7' si (n:81) kadın, %41,3' ü (n:57) erkektir. Kortikal kalınlık indeksine (Cortical Thickness İndex- CTI) göre değerlendirildiğinde, Grup-1' in ortalama CTI değeri 0,389±0,05 (ortalama için %95 Güven Aralığı 0,373-0,404), geriatrik kontrol grubu (Grup-2) ortalama CTI değeri 0,571±0,048, genç erişkin kontrol grubu (Grup-3) ortalama CTI değeri 0,585±0,048 olarak bulunmuştur. CTI' ya gruplar karşılaştırıldığında Grup-1 ile kontrol grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmüştür (p0,05). Grup-1 kendi içerisinde cinsiyet ve yaş açısından CTI' ye göre değerlendirildiğinde hem yaş hem de cinsiyet açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmemiştir(p>0,05). CTI baz alınarak yapılan ROC analizi sonrası eğri altında kalan alan (AUC- Area under the curve) 0,995 olarak hesaplanmıştır(%95 CI 0,988-1,0) ve istatistiksel olarak anlamlı olduğu görülmüştür(p0,8). Sonuç: Kemik korteks kalınlığı geriatrik kalça kırıklarında anlamlı olarak düşük görülmüştür. Yaştan ve cinsiyetten bağımsız olarak kalça kırığı için bir risk faktörü olarak değerlendirilebilir. Kalça kırığı olmayan poliklinik hastalarında CTI basit bir şekilde ölçülebilir. Bu sayede eşik değerin altındaki değerlerdeki hastalar; ileri tetkik, yaşam modifikasyonu ve profilaktik tedavi amacıyla değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: Hip fracture is a trauma with high mortality and morbidity for the geriatric patient group. There are many studies in the literature on hip fracture risk factors. Poor bone quality is noted in these patients during surgical treatment. This suggested that decreased bone cortex thickness may be a risk for hip fracture in geriatric patients. For this purpose, it is aimed to evaluate the risk of hip fracture in patients without fracture and to make prophylactic recommendations. Patients and Methods: The patient group and control group were collected retrospectively from the patient information system of Ufuk University Medical Faculty Hospital between 01/01/2021 and 30/11/2022. As the patient group, 46 (11 male 35 female) patients over 65 years of age who applied to the emergency department with hip fracture were selected. Two groups of 46 people (over 65 years old and young patients aged 20-30 years) who applied to the outpatient clinic with groin or thigh pain were selected as the control group. CTI measurements of all patients were made by the researcher. CTI measurements of Observer-1 and Observer-2 were compared in terms of applicability of the method. Analysis of the data was done in IBM SPSS 20.0 (SPSS Inc., Chicago, IL, USA) package program. Results: Of all the patients participating in the study, 58.7% (n: 81) were female and 41.3% (n: 57) were male. When evaluated according to the cortical thickness index (CTI), the mean CTI value of Group-1 was 0.389±0.05 (95% CI for the mean 0.373-0.404), the mean CTI value of the geriatric control group (Group-2) was 0.571±0.048. The mean CTI value of the young adult control group (Group-3) was 0.585±0.048. When groups were compared to CTI, a statistically significant difference was observed between Group-1 and control groups (p0.05). When group-1 was evaluated according to CTI in terms of gender and age, there was no statistically significant difference in terms of both (p>0.05). After ROC analysis based on CTI, the area under the curve (AUC) was calculated as 0.995 (95% CI 0.988-1.0) and was found to be statistically significant (p0.8). Conclusion: Bone cortex thickness was significantly lower in geriatric hip fractures. It can be considered as a risk factor for hip fracture regardless of age and gender. CTI can be measured simply in clinical patients without hip fracture. In this way, patients with values below the cut off value; It can be evaluated for further examination, life modification and prophylactic treatment.