Estimation of vitamin D level and other related biochemical parameters among patients with renal stone
Böbrek taşı olan hastalarda vitamin D düzeyi ve diğer ilgili biyokimyasal parametrelerin tahmini
- Tez No: 794638
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Böbrek taşlarının oluşumu, aşırı doymuş idrarda kristallerin oluşumu ile başlar ve bu kristaller, iltihaplanma sırasında kan damarlarına yapışır ve bu da daha sonra taş oluşumu için bir çekirdek oluşumuna yol açar. Bu çalışma, D3 vitamini düzeyi yüksek veya düşük olan hastalarda böbrek taşlarını belirlemeyi ve böbrek fonksiyonları ile ilgili hormonları ve biyokimyasal testleri izleyerek böbrek için risklerini azaltmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma, Kerkük şehrinde Ekim (2021 - Kasım 2022) tarihleri arasında Kerkük genel hastanesi, Azadi eğitim hastanesi ve özel bir tıbbi laboratuvarda (Mustakballab.) yürütülmektedir. Çalışma popülasyonunun yaşları (20-70) arasında değişmektedir. Mevcut araştırmaların sonuçlarına dayanarak, böbrek taşı hastalarında en yüksek ortalamanın kan üre ve serum ürik asidi olan hastalarda, en düşük ortalamanın ise kontrol grubunda olduğu sonucuna varılabilir. Böbrek taşı hastalarında en yüksek ortalama yaş grubunda (15-45) kaydedilmiştir. böbrek taşı olan hastalarda serum D3 vitamini ve paratiroid hormonu azalmıştır. Sonuç olarak, böbrek taşı olan hastalar ile (D3 vitamini, kan üre, serum kreatinin, PTH) arasında pozitif korelasyonlar gözlendi
Özet (Çeviri)
The formation of kidney stones begins with the formation of crystals in the excessively saturated urine, which in turn sticks during inflammations in the blood vessels, which leads to the formation of a nucleus for the formation of stones at a later time. The current study aims to determine renal stones among patients with high or low levels of vitamin D3 level and decrease their risks to the kidney by monitoring biochemical tests and hormones that relate to renal functions. The present study carries out in Kirkuk city from October (2021 to November 2022) at Kirkuk general hospital, Azadi teaching hospital, and a private medical lab (Mustakballab.). The study population's ages ranged from (20- 70) years old.It can be concluded depending on the results of the current investigations the highest mean level of kidney stone patient was found in patients with blood urea and serum uric acid and the lowest mean was in the control group. The highest mean of kidney stone patients was recorded within the age group (15 - 45) years. serum vitamin D3 and parathyroid hormone were decreased in patients with kidney stones patients. All in all, positive correlations were observed between patients with a kidney stone and (vitamin D3, blood urea, serum creatinine, PTH).