Minority newspaper and editorial cartoons: Reading Turkish Jewish minority through Şalom newspaper in Turkey
Azınlık gazetesi ve editöryel karikatür: Türk Yahudi toplumunu Şalom gazetesi üzerinden okumak
  1. Tez No: 794639
  2. Yazar: RAKEL PİNHAS MEŞULAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN HAYDARİ PAKKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 283
Özet
Bu araştırma, 1947'den beri, en uzun süre yayınlanan Türk-Yahudi gazetesi Şalom'un iletişim stratejilerinin izlerini sürüyor. Araştırma gazetenin kapak sayfalarının ve İzel Rozental'in karikatür köşesi“Tünelin Ucu”nun çok katmanlı bir analizini sunuyor.Seçilen sayılardaki kapak sayfaların içerik ve tarihsel söylem analizi, Şalom'un Türk-Yahudi azınlığın tarihindeki dört farklı döneminde kullandığı çeşitli iletişim stratejilerine ışık tutuyor.“Tünelin Ucu”nun editoryal karikatürlerinin yerel ve uluslararası siyaset eleştirisi yoluyla kapak sayfalarda yer alan haberlerin içeriği ve üslubuna muhalif konum oluşturduğu savunulmaktadır.Böylece editoryal karikatürler, azınlık medyasının kapak sayfa haberleriyle diyalojik bir ilişki kuruyor, farklı mecralar ve özgün temsil politikaları yaratıyor. Araştırma,editoryal karikatürler yoluyla azınlık gazetesinin statükoyu sorgulayan ve eleştirinin önünü açan aktif bir ajan haline getirme potansiyeline sahip olduğunu öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
This research draws from Şalom, the longest-published Turkish-Jewish newspaper since 1947, to trace the communication strategies of Şalom as a form of minority media. It offers a multilayered analysis of the newspaper's front pages and İzel Rozental's editorial cartoon corner,“Tünelin Ucu”(End of the Tunnel). The content and historical discourse analysis of the selected number of front pages shed light on various intervention and communication strategies used by Şalom during four marking periods in the history of the Turkish-Jewish minority. It is argued that while the content and the tone of the news on the front pages are mediated by the political and social context, the editorial cartoons of“Tünelin Ucu”constitute a significant space to claim oppositional position through the critique of local and international politics. Thus the editorial cartoons forms a dialogic relationship with the front page news of minority media create different channels and unique politics of representation. Editorial cartoons carry the potential of turning minority newspaper into an active agent questioning the status quo and paving the way to put forward the criticism.