Kaçış odası oyunu ile verilen eğitimin hemşirelik öğrencilerinin parenteral ilaç uygulamalarını öğrenmelerine etkisi
The effect of education given through the escape room game on nursing students' learning on parenteral drug administrations
  1. Tez No: 794647
  2. Yazar: NURHAN AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA GÖÇMEN BAYKARA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırma, hemşirelik öğrencilerine kaçış odası oyunu ile verilen eğitimin, öğrencilerin parenteral ilaç uygulamalarını öğrenmelerine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü olarak yapılmıştır. Araştırmaya, Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü'ne 2021- 2022 Eğitim Öğretim Yılı Bahar Döneminde Hemşirelik Esasları II Dersi'ne kayıtlı gönüllü 72 öğrenci alınmıştır. Araştırmanın uygulanabilmesi için etik komisyondan ve kurumlardan yazılı izinler alınmıştır. Veriler, Tanıtıcı Özellikler Formu, Parenteral İlaç Uygulama Bilgi Testi, Parenteral İlaç Uygulama Kontrol Listeleri ve Oyun Değerlendirme Formu ile toplanmıştır. Araştırmaya katılan tüm öğrencilerin parenteral ilaç uygulama teorik dersi ve laboratuvarda beceri dersi tamamlandıktan sonra ilk bilgi ve becerileri ölçülmüştür. Öğrenciler, ilk bilgi ve beceri ölçümlerine göre randomizasyon yöntemi ile müdahale (n=36) ve kontrol (n=36) gruplarına atanmıştır. Müdahale grubu kontrol grubundan farklı olarak, kaçış odası oyununu dörder kişilik gruplar şeklinde bir kez oynamıştır. Kontrol grubuna ise bu süre zarfında laboratuvarda bir kez serbest çalışma hakkı tanınmıştır. Müdahale bittikten hemen sonra, müdahale ve kontrol grubunun son bilgi ve becerileri ölçülmüştür. Öğrencilerin beceri ölçümleri objektif yapılandırılmış klinik sınav ile yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, bağımsız örneklem t testi, ki kare testi, pearson korelasyon testi ve bağımlı örneklem t testi kullanılmıştır. Bu araştırma sonucunda, müdahale grubundaki öğrencilerin son test bilgi düzeyi, ampulden ilaç çekme, subkutan enjeksiyon uygulama, intradermal enjeksiyon uygulama ve intravenöz yol ile puşe ilaç uygulama son beceri puan ortalamalarının kontrol grubundaki öğrencilere göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir (p0,05). Hemşirelik eğitiminde örgün eğitimi desteklemek için parenteral ilaç uygulamalarının öğretilmesinde kaçış odası oyununun kullanılması ve farklı hemşirelik ders ve konularında kaçış odasına yönelik çalışmaların tekrarlanması önerilmektedir
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a randomized controlled manner to determine the effect of the education given to nursing students with escape room games on the students' learning of parenteral drug administration. Seventy-two volunteer students enrolled in the Fundamental of Nursing Principles II course at Faculty of Health Sciences, Department of Nursing of Gazi University in the spring semester of the academic year 2021-2022 participated in the study. The Ethics Committee and the institutions gave written permission for the study. The data were collected using a Descriptive Characteristics Form, Parenteral Drug Administration Knowledge Test, Parenteral Drug Administration Checklists and Game Evaluation Form. The initial knowledge and skills of all students participating in the study were measured after the theoretical course of parenteral drug administration and the laboratory skills course were completed. Students were assigned to intervention (n=36) and control (n=36) groups by randomisation method according to their initial knowledge and skill measurements. Unlike the control group, the intervention group played the escape room game once in groups of four. The control group, on the other hand, was given the right to work freelance in the laboratory once during this period. Immediately after the intervention ended, the final knowledge and skills of the intervention and control groups were measured. Students' skills were measured using an objectively structured clinical exam. Independent sample t test, chi-square test, Pearson correlation test and dependent sample t test were used to evaluate the data. This present study determined that the mean scores of the students in the intervention group from the post-knowledge test as well as the clinical practices of drug withdrawal from ampoule, subcutaneous injection administration, intradermal injection administration, and intravenous route and push drug administration were higher than the students in the control group (p0,05). It is recommended that escape room games be used in teaching parenteral drug practices in nursing education in support of formal education and studies on escape room should be repeated with respect to different nursing courses and subjects.