1700 metre yükseklikte yapılan 12 haftalık dayanıklılık antrenmanlarının kayakçıların bazı kan parametrelerine etkilerinin incelenmesi
An examination of the effects of A twelwe-WEEK endurance training at 1700 meters altitude on some blood parameters of skiers
  1. Tez No: 794668
  2. Yazar: ÖZCAN SELÇUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BÜLENT ASMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma Yüzüncü Yıl Üniversitesi Kayak Takımını oluşturan 60 kayakçı arsından araştırmaya gönüllü olarak katılan 20 kız 20 erkek toplam kırk sporcu öğrenci ile yapıldı. Çalışmamızın amacı yükseltinin bilinen olumsuz şartlarında antrenman yapmak ve yarışmalara katılmak durumunda olan sporcular üzerinde 1700 metrelik yükseklikte yapılan dayanıklılık antrenmanın etkilerini incelemektir. Bu amaçla çalışmamızda yükseklikte yapılan dayanıklılık antrenmanların tezimizin de adını oluşturan bazı kan parametrelerine etkilerinin yanı sıra, sporculara ait bazı biyomotorik, fiziksel ve fizyolojik özelliklerine etkileri de inceledi. Çalışmamız 2000 yılı ekim ayında başladı ve 12 hafta aralıksız sürdü. Çalışmamızla ilgili biyomotorik testler, vücut yağ ölçümleri, kan basınçları, istirahat kalp atım sayıları, vücut ağırlıkları ile ilgili ölçümler ve kan örnekleri ile ilgili numuneler çalışmanın 1. günü ve çalışmanın 12. haftasının bitiminde elde edildi. Kayakçılarda egzersiz programına bağlı olarak aşağıdaki değişiklikler gözlendi. Bayan sporcuların kiloları egzersiz programı öncesi ortalama 59.47 ± 5.33 kg iken egzersiz sonrasında 58.70 ± 5.31 kg olarak tespit edildi. Erkek sporcuların egzersiz öncesi 68.27 ± 5.49 kg olan vücut ağırlıkları egzersiz sonrasında 66.37 ± 5.00 kg'a indi. Bayan sporcuların vücut yağ yüzdelerinin egzersiz öncesi ortalamaları %21.17 ± 2.17 olarak belirlendi. Bu değerlerin egzersiz sonrasında ortalama %16.33 ± 2.67 olduğu görüldü. Erkek sporcularda egzersiz öncesinde ortalama %14.85 ± 2.23 olan vücut yağ yüzdeleri egzersiz sonrasında azalma göstererek ortalama %11.99 ± 1.70 oldu. Esneklik testinde bayan sporcularda egzersiz öncesi ortalama 22.57 ± 4.34 cm olan esnekliğin egzersiz sonrasında artış göstererek 26.5 ± 5.20 cm olduğu belirlendi. Erkek sporcularda ise bu özellik egzersiz öncesi ortalama 17 ± 5.92 cm'den artış göstererek egzersiz sonrasında 20.9 ± 6.06 cm oldu. İstirahat kalp atım sayıları bayan sporcularda egzersiz öncesinde dakikada ortalama 76.3 ± 7.34 vurum iken egzersiz sonrasında dakikada ortalama 66.5 ± 6.58 vuruma inmişti. Yine egzersiz öncesi bayan sporcuların VO2max kapasitelerinin 29.84±4.33 ml∙dk-1'den egzersiz sonrasında39.43 ± 4.60 ml∙dk-1'e yükseldiği belirlendi. Erkeklerde ise bu değerlerin 44.15 ± 3.27 ml∙dk-1'den 57.68±5.76 ml∙dk-1'ye yükseldiği belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study carried out on 40 voluntarily skier student involving 20 male and 20 female sportmen of selected from 60 skier student of Y.Y universty skier team. The aim of study is to investigate effects of endurance training carriying out at 1700 meter altitude on students that have to carry on their training at higt altitude and participate to races. In addition to study of efects of some blood parameters of skiers carriying their endurance training at high altitude, effect of high altitude were investigated on some biomotoric, physical and physilogic characters of students. Our study carried on for 12 week commencing on october 2000 continously. Biomotoric tests, body fat measurments, blood pressures, relaxed heart beat number, body weights measurments and blood samples related ours study were taken at the first day of training and at last day of 12 th week. Foollowing change were observed on skier depending on excercise program. Avarege weight of female skier were determined as 59.47 ± 5.33 kg and 58.70 ± 5.31 before and later excercise, respeclively. The weights of male skier were reduced from 68.27 ± 5.49 to 66.37 ± 5.00 kg after body excercise. The percentage of female body fat were determined as 21.17 ± 2.17% and 16.33 ± 2.67 % before and later excercise respectively. The avarege percentage of body fat of male skier were decreased from 14.85 ± 2.23% to 11.99 ± 1.70% after excercise. In elastici test, elastice value of famele skier were increased from 22.57 ± 4.34 cm to 26.5 ± 5.20 cm while male skier avarage elastici value also rised from 17 ± 5.92 cm to 20.9 ± 6.06 cm after exercise. The avarege heart beat number of female students was 76.3 ± 7.34 before excercise while it was reduced to 66.5 ± 6.58 perminute after excercise. Also it was measured VO2max capacity of female skier were rised from 29.84 ± 4.33 ml∙dk-1 to 39.43 ± 4.60 ml∙dk-1 although VO2max capacity of male skier were increased from 44.15 ± 3.27 ml∙dk-1 to 57.68±5.76 ml∙dk-1.