İstanbul'da çalışan aile hekimlerinin alternatif ve tamamlayıcı tıp yöntemlerini kullanma yönündeki bilgi ve tutumları
Knowledge and attitudes of family physicians working in istanbul towards using alternative and complementary medicine methods
  1. Tez No: 794667
  2. Yazar: HAMDİ ANIL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN TELATAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
İstanbul'da çalışan aile hekimlerinin alternatif ve tamamlayıcı tıp yöntemlerini kullanma yönündeki bilgi ve tutumlarını değerlendirmek amacıyla yapılan bu çalışma, tek merkezli, kesitsel, tanımlayıcı ve anket yöntemiyle hazırlandı. Çalışma örneklemini 297 hekim oluşturdu. Araştırmanın verileri dört bölümden oluşan anket formu ile toplandı. İlk bölümde sosyodemografik özelliklerin yer aldığı form, ikinci bölümde aile hekimlerinin alternatif ve tamamlayıcı tıp yöntemlerini uygulama konusunda tutumlarını değerlendiren ve literatürden yararlanarak araştırmacılar tarafından hazırlanan form, üçüncü bölümde GETAT yöntemleri ile ilgili yöntemi duyma, uygulanmasını bilme, bu konuda eğitim alma ile ilgili oluşan form, dördüncü bölümde ise yine araştırmacılar tarafından hazırlanan ve bilgi düzeyini gösteren 3'lü likert tarzında hazırlanan bir form kullanıldı. Formdaki ifadelere verilen doğru yanıtlar 100 puan üzerinden değerlendirildi. Verileri SPSS 22.0 programı ile analiz edildi. GETAT Bilgi Düzeyi için yapılan normal dağılım analizinde verilerin normal dağılım göstermediği saptandı. Bu nedenle veriler parametrik olmayan testler ile analiz edildi. Analizlerde ikili gruplar için Mann-Whitney U, ikiden fazla gruplar için Kruskall- Wallis testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study, which was conducted to evaluate the knowledge and attitudes of family physicians working in Istanbul towards using alternative and complementary medicine methods, was prepared with a single-center, cross-sectional, descriptive and survey method. The study sample consisted of 297 physicians. The data of the study were collected with a questionnaire consisting of four parts. In the first part, the form including the sociodemographic characteristics, in the second part the form prepared by the researchers evaluating the attitudes of family physicians about applying alternative and complementary medicine methods and making use of the literature, in the third part the form about hearing about the GETAT methods, knowing how to apply them, and getting training on this subject, In the fourth part, a 3-point Likert form prepared by the researchers and showing the level of knowledge was used. Correct answers to the statements in the form were evaluated out of 100 points. The data were analyzed with the SPSS 22.0 program. In the normal distribution analysis performed for GETAT Knowledge Level, it was determined that the data did not show normal distribution. Therefore, the data were analyzed with non-parametric tests. Mann-Whitney U tests were used for paired groups and Kruskall-Wallis tests were used for more than two groups.