Turizm fakülteleri eğitim öğretim programlarına yönelik öğrenci algılamalarının endüstri 4.0 beklentileri bağlamında değerlendirilmesi
The evaluation of student perceptions regarding educational programs of tourism faculties in context of industry 4.0 expectations
  1. Tez No: 794669
  2. Yazar: VUGAR NARIMANBAYLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM AKOĞLAN KOZAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Turizm, Education and Training, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Siber fiziksel sistemlerin akıllı otomasyonu olarak tanımlanan Endüstri 4.0 uygulamaları turizm endüstrisinde de ivme kazanmaya başlamıştır. Bu endüstri kapsamında yaşanan hızlı değişimler, sektörde çalışacak elemanlar ile ilgili beklentileri değiştirmiştir. Bu araştırmada, turizm eğitiminin gelişen yeni beklentilere uygunluk durumunun değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Netnografya yönteminin kullanıldığı araştırmada, veriler, sosyal medya platformlarından ve web sitelerinden toplanmıştır. Site taramaları sonucunda, 148 turizm fakültesi öğrencisi görüşü değerlendirmeye alınmıştır. Yapılan betimsel analizler sonucunda şu bulgulara ulaşılmıştır: Öğrencilerinin sanal ortamlarda bilgiye ulaşma becerilerinin yüksek olduğu, Endüstri 4.0 beklentilerinin farkında oldukları ve sanal ortamları etkin kullandıkları belirlenmiştir. Dahası, eğitimlerinde ve iş yaşamlarında Endüstri 4.0 beklentilerine ihtiyaç duyacaklarının bilincindedirler. Öğrencilerin bilgi toplamak ve bilgi edinmek için genellikle sosyal medya platformlarını tercih ettikleri bilgisine de ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Industry 4.0 applications, defined as the smart automation of cyber-physical systems, have also started to gain momentum in the tourism industry. The rapid changes experienced within the scope of this industry have changed the expectations regarding the employees to work in the sector. In this research, it is aimed to evaluate the suitability of tourism education to new expectations. In the research, in which the Netnography method was used, the data were collected from social media platforms and websites. As a result of the site scans, 148 tourism faculty students' opinions were taken into consideration. As a result of the descriptive analyzes, the following findings were reached: It was determined that the students' ability to access information in virtual environments is high, they are aware of İndustry 4.0 expectations and they use virtual environments effectively. Moreover, they are aware that they will need İndustry 4.0 expectations in their education and business life. It has also been learned that students generally prefer social media platforms to gather and obtain information.