Geriatri polikliniğine başvuran bireylerde düşme sıklığının ve düşme sıklığını etkileyen bazı özelliklerin değerlendirilmesi
Evaluation of the frequency of falls and some related factors affecting the frequency of falls in individuals applying to the geriatric outpatient clinic
- Tez No: 794676
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA ÇAMUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Yaşlanma, yaşam boyu devam eden doğal bir süreçtir ve yaşlı nüfusun toplam nüfus içindeki payı giderek artmaktadır. Küresel olarak toplumların yaşlanmasıyla yaşlılık dönemi sorunları da artmaktadır. Bu dönemin en önemli sağlık sorunlarından biri ev kazaları ve bunlar içinde en sık görülen düşmelerdir. DSÖ'ye göre yaşlıların son bir yılda ev içerisindeki düşme sıklığı %30'dur. Bu araştırma, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim Araştırma Hastanesi Geriatri Polikliniği'ne başvuran 65 yaş ve üstü bireylerde son bir yılda ev içerisinde düşme sıklığının belirlenmesi ve düşme sıklığını etkileyen bazı özelliklerin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipteki araştırmada 1 Aralık 2022- 31 Ocak 2022 tarihleri arasında başvuran 277 kişi ile yüz yüze veri toplanmıştır (katılım orantısı %81,2). Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan anket formu, Yaşlılar İçin Düşme Davranışları Ölçeği (YDDÖ) puanı ve Zamanlı Kalk ve Yürü Testi (TUG) kullanılmıştır. Verilerin analizinde kategorik değişkenlerde Ki-kare Testi, sürekli değişkenlerle Student t, ANOVA, Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis testleri kullanılmıştır. Son bir yılda ev içerisinde düşme üzerine etkili olabileceği düşünülen değişkenlerle lojistik regresyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Ageing is a natural process that continues throughout life, and the proportion of the elderly population to the total population is gradually increasing. With the ageing of societies globally, various health problems, such as household accidents like falls, have become more prominent. According to WHO, the falls among the elderly were 30% the previous year. This study aimed to determine the frequency of falls at home in individuals aged 65 years and older who consulted the Geriatrics Outpatient Clinics of Gülhane Training and Research Hospital and evaluate some characteristics affecting the frequency of falls. Materials and Methods: A cross-sectional study was conducted between December 1 2022, and January 31 2022, through face-to-face interviews with 277 of the 341 patients who participated in the study (participation rate 81.2%). The questionnaire used for data collection included the Fall Behavioural (FaB) Scale and the Timed Up and Go Test (TUG). The chi-square, Student's t-test, ANOVA, Mann-Whitney U, and Kruskal-Wallis tests were used for data analysis. Logistic regression analyses were performed with potentially influential variables and the previous fall considered dependent variable.