Niyobyum ve SiC ile güçlendirilmiş AA 7075 matrisli kompozit, hibrit malzeme üretimi ve özelliklerinin araştırılması
Production of AA 7075 matrix composite, hybrid material reinforced with niobium and SiC and investigation of their properties
- Tez No: 794695
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURULLAH KIRATLI, DOÇ. DR. HAKAN GÖKMEŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Gelişen teknolojiyle paralel olarak iyileştirilmiş malzeme mikroyapı ve mekanik özellikleri giderek önem kazanmaktadır. Bu nedenle kompozit malzemelerin üretimi büyük önem taşımaktadır. Kompozit malzemelerin kullanımı söz konusu olduğunda, dayanım, yorulma ömrü, korozyon direnci, sıcaklığa dayanım, aşınma direnci, ısı yalıtımı, estetik görünüm, ısıl iletkenlik, düşük ağırlık ve ses yalıtımı gibi özelliklerin iyileştirilmesine olanak sağlamaktadır. Özellikle hibrit kompozit malzemeler, iki veya daha fazla birbirinden farklı takviye elemanının bir arada bulunduğu, kullanılan takviye elemanlarının avantajlarından yararlanmak için bir araya getirilmiş mühendislik malzemelerinin bir diğer türünü oluşturmaktadır. Bu tez çalışmasında, AA 7075 matris malzemesine nadir toprak elementi Nb ve seramik SiC parçacıkları ilave edilerek, hem kompozit hem de hibrit malzeme üretimleri gerçekleştirilmiştir. Bu amaç için ağırlıkça takviyesiz AA7075, AA7075- % 10 SiC, AA 7075- % 10 Nb, hibrit oranlarında yüksek enerjili değirmen kullanılarak 1 saat 600 rpm altında karıştırılmıştır. Karıştırılan toz karışımları, 350 MPa pres basıncı ve 575 °C sıcaklıkta 60 dakika sürede (sıcak) presleme işlemi ile preslenmiş, ardından 600 °C sıcaklıkta 60 dakika süreyle sinterleme işlemi gerçekleştirilerek bulk numuneler üretilmiştir. Üretilen numunelerin yoğunluk ölçümleri sonrası genel metalografik çalışmaları yapılmıştır. Metalografi çalışmalarının ardından üretimi tamamlanmış olan malzemelerin, yaşlandırma öncesi ve sonrası sertlik, optik mikroskop, SEM, EDS, üç nokta eğme ve aşınma testleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In parallel with the developing technology, improved material microstructure and mechanical properties are becoming increasingly important. Therefore, the production of composite materials is of great importance. When it comes to the use of composite materials, it allows to improve properties such as strength, fatigue life, corrosion resistance, temperature resistance, abrasion resistance, thermal insulation, aesthetic appearance, thermal conductivity, low weight and sound insulation. In particular, hybrid composite materials constitute another type of engineering materials in which two or more different reinforcing elements are combined to take advantage of the reinforcing elements used. In this thesis, both composite and hybrid materials were produced by adding rare earth element Nb and ceramic SiC particles to AA 7075 matrix material. For this purpose, non-reinforced AA7075, AA7075-10 % SiC, AA 7075-10 % Nb by weight were mixed using a high-energy mill under 600 rpm for 1 hour. The mixed powder mixtures were pressed with 350 MPa pressing pressure and 575 °C for 60 minutes (hot) pressing, then bulk samples were produced by sintering at 600 °C for 60 minutes. After the density measurements of the produced samples, general metallographic studies were carried out. After metallography studies, pre- and post-aging hardness, optical microscope, SEM, EDS, three-point bending and abrasion tests were carried out on the finished materials.