Molecular detection of some extensively drug resistant genes of p. aeruginosa isolates from patients in Kirkuk city/Iraq
Kerkük/Irak'takı̇ hastalardan ı̇zole edı̇len p. aerugınosa ı̇zolatlarında bazı yoğun ı̇laç dı̇rençlı̇ genlerı̇n moleküler tespı̇tı̇
- Tez No: 794700
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TARKAN YORULMAZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ASMAA MOHAMMED SULAIMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Pseudomonas aeruginosa nozokomiyal enfeksiyonlar, yanıklar, yara, solunum yolu, idrar yolları ve göz enfeksiyonları gibi birçok önemli enfeksiyonda yer alan fırsatçı bir bakteridir. Patojen, antibiyotiklere direnme konusunda artan bir yeteneğe sahiptir ve hastanede yatan hastalarda çoklu ilaç direncinden sorumludur. Bu çalışma, çeşitli nozokomiyallere neden olan P. aeruginosa'nın MDR izolatlarının saptanmasını, teşhisini ve antibiyotiklere dirençten sorumlu nedensel genlerin belirlenmesini amaçlamıştır. Çalışma, çeşitli klinik merkezlere yanık nedeniyle başvuran hastalardan toplanan 168 örneği içermektedir. Sadece 82 izole edilmiş P. aeruginosa elde edilmiş ve VITEK-II ile doğrulanmıştır. 50 MDR izolatı, genomik ve plazmit ekstraksiyonuna ve AmpC'nin yanı sıra NDM-1 gen amplifikasyonuna tabi tutuldu. Mevcut çalışma, P. aeruginosa izolatlarının %61'inin çoklu ilaca dirençli (ÇİD), %22'sinin yaygın ilaca dirençli (YİD), %17,1'inin çoklu ilaca duyarlı (MDS) olduğunu ortaya koymuştur. PCR amplifikasyonu, AmpC geninin izolatların 40/50'sinde (%82) mevcut olduğunu ve 10/50'sinde (%18) bulunmadığını, NDM-1 geninin ise izolatların 5/50'sinde (%10) geri kazanıldığını ve 45/50'sinin (%90) izolatlarda bulunmadığını gösterdi. Sonuç olarak, P. aeruginosa'nın MDR'si, AmpC ve NDM-1 genleri ile güçlü bir şekilde ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
Pseudomonas aeruginosa is an opportunistic bacterium involved in many important infections such as nosocomial infections, burns, wound, respiratory tract, urinary tract and eye infection. The pathogen has a growing ability to resist antibiotics and responsible for mutidreug resistant in hospitalized patients. The present study aimed at detection and diagnosis of MDR isolates of P. aeruginosa that causes various nosocomial and detection of causative genes reponsible for resistance to antibiotics. The study involved 168 samples collected from various clinical sites from patients admitted to burns unite. Only 82 isolated P. aeruginosa were obtained and further confirmed via VITEK-II. Fifty MDR islaotes were submitted to genomic and plasmid extraction and AmpC as well as NDM-1 genes amplification. The current study revealed that 61.0% of P. aeruginosa isolates were MDR, 22.0% were Extensive drug resistant (EDR), while 17.1% were multi-drug sensitive (MDS). PCR amplification depicted that AmpC gene was presented in 40/50 (82%) of isolates and absent in 10/50 (18%), while, NDM -1 gene was recovered in 5/50 (10%) of isolates and absent in 45/50 (90%). In conclusion, MDR of P. aeruginosa is strongly associated with AmpC and NDM-1 genes.