Yeni bir uluslararası hukuk süjesi olarak çevre
Environment as a new subject of international law
- Tez No: 794699
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FETHULLAH BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Çevre kavramının, insanlık medeniyetinin gelişmesi ve modern toplumların oluşmasıyla eş zamanlı olarak uluslararası hukukun gündeminde yer bulduğu söylenebilir. Sanayi toplumlarının bireyci yaklaşımı, insanlığı öncelikle bireysel olarak sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama düşüncesine götürmüş; iç hukukta çevre, bir insan hakkı olarak tezahür etmiştir. Sonrasında, devletlerin sınır aşan zararlardan sorumlu olması anlamında, uluslararası bir yükümlülük olarak çevrenin korunması gündeme gelmiştir. Dijitalleşen ve teknolojik gelişmelerin eskisine kıyasla çok daha hızlı yaşandığı bugünün dünyasında da çevre kavramının, bu anlamda dünyanın değişen koşullarından etkilenmesi kaçınılmaz olmuştur. Bugün küresel iklim değişikliği ile mücadele başlığı altında gündemde olan çevrenin, zamanın dairesel döngüsü içerisinde, insanlığın“ilkel”dönemlerindeki bilincine varılarak haklara ehil bir süje şeklinde kabulünün, uluslararası hukuk bakımından da kaçınılmaz olduğu değerlendirilmektedir. Bu bağlamda, öncelikle hukuki kişilik kavramının ulusal ve uluslararası hukuk bağlamında karşılaştırması ile uluslararası hukukun kişileri incelenmiş ve yapılan tasnifte yeni bir öneri olarak“Aktör-Süje”ayrımı ortaya konulmuştur. İkinci olarak; bir uluslararası hukuk süjesi olarak çevrenin ortaya çıkışında geçirdiği evrim sürecine kısaca değinilmiş ve buna ilişkin hukuk metinleri incelenmiştir. İnsan hakkı olarak kabul edilen çevrenin, doğaya haklar tanıyan dünya örnekleri incelendiğinde, insanlığın“ilkel”dönemlerindeki bilincine varılarak haklara ehil bir süje şeklinde ortaya çıktığı tespit edilmiştir. Son olarak; doğal kaynaklar üzerindeki devlet egemenliğinin, klasik uluslararası hukuk öğretisindeki anlamının zaman içerisinde yaşadığı değişim, ulusal yargı sınırlarının ötesine ve diğer devletlerin çevrelerine zarar vermeme yükümlülüğü, paylaşılan doğal kaynaklar, ortak mülkiyet, küresel ortak alanlar ve insanlığın ortak mirası kavramları irdelenmiştir. Sonuç olarak çevrenin uluslararası hukukun süjesi olarak kabul edilmesi gerektiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of environment has been on the agenda of international law simultaneously with the development of human civilization and the formation of modern societies. The individualistic approach of industrial societies has led humanity to the idea of living in a healthy and balanced environment as an individual, and the environment has been manifested as a human right in domestic law. Then, environmental protection has come to the fore as an international obligation in the sense that states are responsible for transboundary damages. In today's world, where digitalization and technological developments are experienced much faster than in the past, it is inevitable that the concept of environment will be affected by the changing conditions of the world in this sense. It is considered that it is inevitable in terms of international law that the environment, which is on the agenda under the heading of combating global climate change, is accepted as a subject with rights by being conscious of humanity in the“primitive”periods of time, in the circular cycle of time. First, the concept of legal personality was compared in the context of national and international law. In the classification made, the distinction of“Actor-Subject”is explained as a new proposal. Second, the evolution process of the environment as a subject of international law is briefly mentioned and the legal texts were examined. An evaluation has been made on how the environment, which is a human right, has become a subject in the cycle of time, or how it should actually come, based on world examples. The changes in the meaning of state sovereignty over natural resources in classical international law doctrine, the obligation of not harming the environment of other states beyond the borders of national jurisdiction and shared natural resources, common property, global partnership areas and the concepts of common heritage of humanity were examined. As a result, it has been determined that the environment should be accepted as a subject of international law.