Lineer olmayan bulanık fark denklemleri üzerine bir çalışma
A study on the nonlinear fuzzy difference equations
  1. Tez No: 794709
  2. Yazar: BETÜL ERDAL KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YALÇINKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; bulanık kümeler, bulanık sayılar ve fark denklemleri ile ilgili temel tanım ve teoremler verilmiştir. İkinci bölümde; bulanık fark denklemleri ile ilgili yapılmış bazı çalışmalar hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde; Gümüş ve Öcalan'ın“The qualitative analysis of a rational system of difference equations”başlıklı makalesi ele alınmıştır. Dördüncü bölümde; bir bulanık fark denklemi tanımlanmış ve bu denklemin çözümleri incelenmiştir. Beşinci bölümde ise; sonuç ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study consists of five sections. In the first section; basic definitions and theorems related to fuzzy sets, fuzzy numbers and difference equations are given. In the second section; informations about some of the studies regarding the fuzzy difference equations studied before are given. In the third section; Gümüş and Öcalan's article entitled“Qualitative Analysis of a Rational System of Difference Equations”is discussed. In the fourth chapter; A fuzzy difference equation is defined and its solutions are investigated. In the fifth section, conclusions and suggestions are given.