İstanbul Büyükşehir Belediyesi atık yakma ve enerji üretim tesisinin kaynaklı kazan imalatının incelenmesi
Investigation of welded boiler manufacturing of İstanbul Metropolitan Municipality waste incineration and energy production facility
- Tez No: 794710
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İmal Usulleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından imalatı yapılan ve İstanbul'un günlük evsel atık miktarının %15'ini bertaraf ederek 78 MWh elektrik enerjisi ve 175 MWh ısı enerjisi elde edilecek Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisinde bulunan üç adet kazanın imalatı esnasında uygulanan kaynak yöntemleri incelenmiştir.Bu tez kapsamında kazan imalatında uygulanan kaynak yöntemleri, kullanılan malzemeler ve kaynak parametrelerinden bahsedilmiş; gerçekleştirilen tahribatlı ve tahribatsız muayene işlemleri incelenmiştir. Bunun yanında iki ayrı deneysel çalışma yapılmış, çalışmaların birinde farklı malzemelerin, farklı kaynak akım değerleri ile kaynak edilmesinin mekanik dayanımı üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bir diğer deneysel çalışmada ise Inconel 625 (ERNiCrMo3) kaplaması iki farklı kalınlıkta yapılmış ve yine malzemeye kazandırdığı korozyon dayanımı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The welding methods applied during the manufacture of three boilers in the Waste Incineration and Energy Production Facility, which are manufactured by the Istanbul Metropolitan Municipality and will generate 78 MWh of electrical energy and 175 MWh of heat energy by eliminating 15% of the daily domestic waste amount of Istanbul, have been examined. In this thesis, welding methods applied in boiler manufacturing, materials used and welding parameters are mentioned; The destructive and non-destructive testing processes carried out were examined. In addition, two different experimental studies were carried out, and in one of the studies, the effect of welding different materials with different welding current values on the mechanical strength was examined. In another experimental study, Inconel 625 (ERNiCrMo3) coating was made in two different thicknesses and the corrosion resistance it gave to the material was examined.