Global DNA metilasyonu ve global DNA hidroksimetilasyonu ile toksik metallerin ilişkisi
The relationship of global DNA methylation and global DNA hydroxymethylation with toxic metals
  1. Tez No: 794729
  2. Yazar: SEVCAN ŞEMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜNEVVER AÇIKKOL, DOÇ. DR. SELDA MERCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Son yıllarda toksik metallerle ilişkili hastalıkların etiyolojisindeki moleküler faktörlerin rolü giderek önem kazanmaktadır ve elde edilen veriler epigenetik değişiklikler ile toksik metal maruziyeti arasındaki ilişkiyi desteklemektedir. Epigenetiğin hastalık süreçlerinde oynayabileceği role ek olarak, çevresel maruziyetin yararlı ve pratik bir biyobelirteci olarak da hizmet edebileceği öngörülmektedir. Çalışmamızın amacı, global DNA metilasyonu ve hidroksimetilasyonu ile toksik metaller arsındaki ilişkiyi incelemektir. Mesleki olarak toksik metal maruziyeti bulunan 160 tersane işçisi ile maruziyeti bulunmayan 55 bireyin (kontrol) idrarlarındaki Cr, Ni, Cd ve Pb konsantrasyonları ICP-MS yöntemiyle belirlenmiş olup; işçi grubunda sırasıyla ortalama 0.018±0.02, 5.71±3.03, 0.342±0.172 ve 3.55±3.12 μg/g kreatinin iken kontrol grubunda 0.013±0.004, 4.55±1.76, 0.394±0.241 ve 0.73±0.43 μg/g kreatinindir. İşçilerin kontrol grubuna kıyasla anlamlı düzeyde yüksek Cr, Ni ve Pb konsantrasyonuna sahip olduğu belirlenmiştir (p0.05). Global DNA metilasyon ve hidroksimetilasyon düzeyi kanda ELISA yöntemi ile çalışılmış olup; işçi grubunda ortalama 5-mC düzeyi %6.74±1.08 ve kontrol grubunda ise %6.10±1.35'tir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the role of molecular factors in the etiology of toxic metal-related diseases has become increasingly important and the data obtained support the relationship between epigenetic changes and toxic metal exposure. In addition to the role that epigenetics may play in disease processes, it is predicted that it may also serve as a useful and practical biomarker of environmental exposure. The aim of our study is to examine the relationship of global DNA methylation and hydroxymethylation with toxic metals. Cr, Ni, Cd and Pb concentrations in the urine samples of 160 shipyard workers who had occupational exposure to toxic metals and 55 individuals (control) who were not exposed were determined by ICP-MS method; the mean creatinine levels in the workers were 0.018±0.02, 5.71±3.03, 0.342±0.172 and 3.55±3.12 μg/g, respectively, while it was 0.013±0.004, 4.55±1.76, 0.394±0.241 and 0.73±0.43 μg/g creatinine in the control group. It was determined that the workers had significantly higher Cr, Ni and Pb concentrations compared to the controls (p0.05). Global DNA methylation and hydroxymethylation levels were studied in blood by ELISA method; the mean 5-mC level was 6.74±1.08% in the workers and 6.10±1.35% in the control group.